Monachium chce utrzymać atom. Debata w Niemczech się wzmaga

22 lipca 2022, 07:15 Alert

Burmistrz Monachium Dieter Reiter z SPD cytowany przez Der Spiegel uważa, że należy utrzymać elektrownie jądrową Isar 2 pomimo pierwotnych planów jej wyłączenia z pozostałymi dwoma w Niemczech do końca 2022 roku. Argument przytoczony przez burmistrza to kryzys energetyczny, który wzmaga debatę na ten temat u sąsiada Polski.

Elektrownia jądrowa Isar. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia jądrowa Isar. Fot. Wikimedia Commons.

Zdaniem Reitera reaktor Isar 2 może pracować do połowy przyszłego roku z obecnym paliwem. Potwierdza to operator techniczny TUV Sud. Póki co jednak chadecy bawarscy z CSU opowiedziali się przeciwko takiemu rozwiązaniu ze względu na małą ilość energii wytwarzaną w Isar. Chadecy z CDU przekonują jednak, że utrzymanie atomu jest możliwe. – To jest możliwe technicznie, to jest możliwe prawnie, to musi być możliwe politycznie – mówił szef CDU Friedrich Merz cytowany przez Der Spiegel. – Szczerze mówiąc, nie obchodzi mnie czy będzie to możliwe z wydłużeniem wykorzystania obecnego paliwa czy nie. Te jednostki muszą pracować – apelował.

Ministerstwo gospodarki i klimatu Niemiec zapowiedziało rewizję planu wyłączenia atomu w 2022 roku. Trzy pozostałe elektrownie jądrowe mają przejść ponownie testy techniczne, aby można było sprawdzić ich zdatność do pracy dłużej, szczególnie w okresie zimowym, kiedy kryzys energetyczny może się pogłębić.

Der Spiegel/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Powrót do atomu albo Nord Stream 2 (ANALIZA)