Niemiecki MON dla BA: Polska i Niemcy osiągnęły wstępne porozumienie ws. Patriotów

8 grudnia 2022, 12:30 Alert

– Minister Christine Lambrecht i polski minister obrony wczoraj wieczorem (siódmego grudnia) odbyli rozmowę na temat rozmieszczenia niemieckich zestawów przeciwlotniczych Patriot na terenie Polski. Osiągnęli wstępne porozumienie – powiedział Mitko Mueller, rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Niemcy flaga parlament
Bundestag. Fot. Max Pixels

– Szczegóły dotyczące ilości, potencjalnej lokalizacji oraz sposób integracji i dowodzenia wystawionymi bateriami są obecnie omawiane na poziomie specjalistycznym. Planowane jest również niezwłoczne wysłanie zespołu niemieckiego do Polski w celu dokonania wizji lokalnej na miejscu i ustalenia porozumienia – podkreślił Mueller.

Rzecznik niemieckiego MON zaznaczył, że szybka i zdecydowana deklaracja Niemiec udzielona kilka godzin po wydarzenia ws. udzielenia Polsce wsparcia po tragedii w Przewodowie, pokazuje, że Niemcy poważnie podchodzą do zobowiązań sojuszniczych.

Mitko Muller przypomina, że dwie baterie niemieckich Patriotów już stacjonują na Słowacji natomiast myśliwce Eurofighter strzegą nieba Estonii w ramach wzmocnionego składu NATOwskiej misji Baltic Air Policing oraz były częścią kontyngentu Air Policing South.

Michał Perzyński/Mariusz Marszałkowski

Niepewna przyszłość niemieckiej minister obrony z Patriotami dla Polski w tle