Niemcy mogą przedłużyć życie atomu, jeśli Holandia utrzyma wydobycie gazu ze złoża Groningen

20 lipca 2022, 09:45 Alert

Handelsblatt podaje, że w Brukseli wypracowywane jest porozumienie między Niderlandami a Niemcami, w ramach którego Niemcy mieliby utrzymać w systemie swoje elektrownie jądrowe w zamian za utrzymanie wydobycia gazu ze złoża Groningen.

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.
Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Niemiecki atom za holenderski gaz?

Pole gazowe Groningen ma największe zasoby gazu ziemnego w kontynentalnej Europie. Jednak od lat w tym regionie występują problemy z trzęsieniami ziemi. Holenderski rząd zdecydował dlatego o zmniejszeniu wydobycia i ostatecznym wstrzymaniu eksploatacji. Zgodnie z obecnymi planami, większość produkcji z Groningen ma zostać wstrzymana w połowie 2022 roku, ale część pola pozostanie otwarta jako „zapasowe” źródło gazu, a całkowite zamknięcie może nastąpić między połową 2025 roku a połową 2028 roku – podaje portal S&P Global Commodity Insights.

Niemiecka gazeta Handelsblatt sugeruje, że Bruksela wypracowuje właśnie kompromis, który miałby zawierać, rozszerzenie wydobycia gazu w Groningen, a Niemcy jednocześnie mogłyby zgodzić się na kontynuację funkcjonowania swoich trzech ostatnich elektrowni jądrowych, które Berlin chce zamknąć wraz z końcem bieżącego roku.

Pomysł ten w holenderskiej prasie jest przedmiotem dyskusji już od kilku miesięcy i jest mile widziany w wielu stolicach europejskich, w tym także w Warszawie. Wiele wskazuje na to, że ma niemałe szanse na realizację.

Handelsblatt/Aleksandra Fedorska

Niderlandy odraczają termin zamknięcia swojego największego złoża gazu