Niemcy uruchamiają przetarg na sieć energetyczną dla morskiej farmy wiatrowej

9 lipca 2020, 11:00 Alert
morskie farmy wiatrowe offshore
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons

Niemiecki operator systemu przesyłowego odpowiedzialny za połączenia sieciowe na Morzu Bałtyckim ogłosił przetarg na usługi routingu dla trasy przyłączenia do kabla. OST-1-4. Zakres prac obejmuje usługi planowania trasy oraz przygotowanie niezbędnych dokumentów technicznych dla odcinka nadmorskiego tej linii.

Czas trwania umowy na usługi routingu wynosi trzy lata, począwszy od grudnia 2020 roku. Oferty można składać do 7 sierpnia. Ogłoszenie przetargowe dotyczy linii przyłączeniowej OST-1-4 w ramach farmy Ostwind 3.

Według dokumentu opublikowanego w zeszłym roku przez Deutsche WindGuard na temat statusu morskiej energii wiatrowej, w Niemczech w pierwszej połowie 2019 roku kabel OST-1-4 ma połączyć 300 MW mocy z morskich farm wiatrowych z obszaru wiatrowego O-1.3 z Morza Bałtyckiego na stały ląd. Według raportu Deutsche WindGuard połączenie ma zostać uruchomione w 2026 roku.

Obszar O-1.3 jest jednym z trzech obszarów Niemieckiej Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej (Bundesamt für Seeschifffahrt und Hydrographie; BSH) oznaczonych jako odpowiednie do budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Pozostałe dwa obszary, N-3.7 i N-3.8, znajdują się w niemieckiej części Morza Północnego.

Offshore Wind Biz/Michał Perzyński