Niemcy bronią Nord Stream 2 i wytykają krytykom wzrost importu ropy rosyjskiej. Chodzi o Polskę?

11 lutego 2021, 09:30 Alert

Minister spraw zagranicznych Niemiec broni Nord Stream 2 jako jednego z mostów łączących politycznie Zachód z Rosją i wytknął niektórym jego krytykom, że zwiększają import ropy rosyjskiej pomimo apeli o porzucenie związków biznesowych z tym krajem. Może chodzić o Polskę. Premier RP odpowiada na tezy niemieckie.

Minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Źródło: Flickr
Minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Źródło: Flickr

Gaz z Nord Stream 2 kontra import ropy rosyjskiej…do Polski?

Sankcje muszą uderzać w odpowiednich ludzi. W tym wypadku tych odpowiedzialnych za działania represyjne podjęte przez państwo przeciwko jego obywatelom, a nie pracownikom prawie 150 firm europejskich, w większości w Niemczech – powiedział Heiko Mass, minister spraw zagranicznych Niemiec, podczas wystąpienia w Bundestagu.

Zdaniem niemieckiego ministra debata podobna do tej o Rosji toczy się także na temat Chin, które niektórzy także chcą izolować ekonomicznie. – Zbliżacie w ten sposób Rosję i Chiny do siebie i pomagacie w ten sposób największą sieć gospodarczo-militarną. Nie sądzę, aby taka powinna być strategia Zachodu. Dlatego jestem przeciwny paleniu wszelkich mostów z Rosją – podsumował Maas.

– To prowadzi mnie do Nord Stream 2, bo ostatecznie ważne da tych, którzy się domagają takich działań. Każdy, kto fundamentalnie podważa projekt Nord Stream 2, takie stanowisko może być z pewnością przedstawione, musi także wziąć pod uwagę, co najmniej z punktu widzenia geostrategii, konsekwencje względem zdolności Europy wpływania na Rosje – ocenił Maas w czasie dyskusji Bundestagu o Nord Stream 2.

– Jednakże jestem także otwarty na rozmowę o innych dostawach surowców. Niektóre kraje proszą nas o zatrzymanie budowy, ale same zwiększają import ciężkiej ropy lub inne jego rodzaje z Rosji. Musimy także porozmawiać o tym, co to oznacza z punktu widzenia potencjalnej eskalacji, bo ostatecznie wszystko się do tego sprowadza – ocenił Maas i odradził kompletną izolację ekonomiczną Federacji Rosyjskiej.

Maas może odnosić się do apelu Polski o zatrzymanie projektu Nord Stream 2. – Udział Rosji w imporcie ropy do Polski w drugim kwartale 2020 roku ponownie wzrósł do 70 procent, po tym jak na koniec 2019 roku wyniósł 61,5 procent całości importu tego surowca – podał Narodowy Bank Polski w listopadzie 2020 roku.

Spór Polski i Niemiec o Nord Stream 2

Polska Agencja Prasowa przypomina, że w niedawnej rozmowie z gazetą „Rheinische Post” prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapytany, co sądzi o ukończeniu Nord Stream 2 i czy niemieckie interesy są bardziej związane z bezpieczeństwem energetycznym czy lojalnością wobec USA, odpowiedział: „Gdyby to było takie proste… Ale przede wszystkim: dialog z nową administracją amerykańską w tej sprawie nawet się nie rozpoczął.”

Bronił rurociągu argumentując, że „po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą”. „Obie strony muszą zastanowić się, czy ten most można całkowicie zburzyć (…). Jak mamy wpływać na sytuację, którą postrzegamy jako niedopuszczalną, kiedy odcinamy ostatnie połączenia?” – powiedział.

Niemiecki prezydent przekonywał też, że Niemcy muszą zwrócić uwagę na wymiar historyczny, i przypomniał niemiecki atak na Związek Radziecki z 22 czerwca 1941 r. „Ponad 20 milionów ludzi w byłym Związku Radzieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiaj niewłaściwego postępowania w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy – powiedział Steinmeier.

– Chociaż zgadzam się z prezydentem Niemiec, że powojenne długi nie zostały spłacone, to Nord Stream 2 nie jest rekompensatą; to krok za plecami Europy, antyunijny projekt, który może wkrótce służyć agresywnej polityce Rosji – podkreślił w czwartek we wpisie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
„(Nord Stream 2) zwiększa zależność UE, osłabia ekonomię i bezpieczeństwo. Czas to powstrzymać” – dodał szef polskiego rządu.

Deutsche Presse Agentur/Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA – 11 lutego 2021 roku, godz. 9.45 – depesza PAP o sporze Polski i Niemiec

Jakóbik: Jak przekuć Nord Stream 2 w korzyść dla Polski i regionu