Odejście od węgla w Niemczech za 40 mld euro. Nie wiadomo kiedy

16 stycznia 2020, 06:15 Alert
wegiel-brunatny
Węgiel brunatny. Fot. Wikimedia Commons

Jest porozumienie rządu federalnego i czterech regionów węglowych w Niemczech o odejściu od węgla brunatnego w zamian za około 40 mld euro pomocy. Dokument nie zawiera daty porzucenia tego paliwa i będzie przedmiotem dalszych rozmów.

Rząd federalny zadeklarował w przeszłości, że chce zamknąć wszystkie elektrownie spalające węgiel brunatny do 2038 roku by osiągnąć cel redukcji emisji CO2 o 55 procent do 2030 roku w stosunku do poziomu z 1990 roku. Dokument zawierający porozumienie rządu z landami Brandenburgii, Saksonii, Westfalii i Saksonii-Anhaltu nie zawiera terminu odejścia od węgla ani informacji na temat ilości pieniędzy, które trafią na konto spółek wytwarzających energię w zamian za to, że zrezygnują z węgla. Porozumienie polityków ma zostać teraz przedstawione tym firmom do akceptacji. Po tych rozmowach mają zostać przedstawione szczegółowe założenia planu.

Zgodnie z nim rząd federalny ma dokonać rewizji przygotowań do porzucenia węgla w 2026 i 2029 roku i zdecydować o odejściu od węgla w 2035 roku w razie pojawienia się odpowiedniej liczby źródeł alternatywnych. Rząd w Berlinie zobowiązał się do tego, by nie wymuszać zamykania elektrowni na węgiel kamienny w ciągu następnych siedmiu lat. Potem ma do tego zachęcać firmy poprzez różne formy subsydiów.

Reuters/Wojciech Jakóbik