Niemcy uruchomią aukcje rekompensat za wyłączanie bloków węglowych

23 stycznia 2020, 12:15 Alert
Bundestag Government Buildings Reichstag Berlin
Bundestag. Fot. Max Pixels

Niemcy planują w przyszłym roku wystawić na aukcję dodatkowe rekompensaty za wyłączenie 1 GW mocy węglowych, aby zrekompensować uruchomienie elektrowni węglowej Datteln 4 firmy Uniper, która zostanie podłączona do sieci tego lata – informuje S&P Platts.

Odejście Niemiec od węgla

Agencja podaje, że planowane w tym roku zwiększenie pierwszej aukcji na 4 GW rekompensaty za zamknięcie mocy węglowych ograniczyłoby konkurencję na rynku ze względu na technicznie ograniczony potencjał krótkoterminowych zamknięć węgla. Rekompensaty za zamknięcie powinny być przyznawane tym, którzy zaoferują najniższy koszt ograniczenia emisji CO2. Niemiecki rząd zapowiedział, że po 2026 roku nie będą przyznawane żadne rekompensaty za odchodzenie od węgla. Zgodnie z projektem ustawy to niemiecki regulator energetyki Bundesnetzagentur ma przeprowadzać coroczne aukcje i określać dokładne kwoty, które zostaną przyznane.

Ministerstwo gospodarki i energii finalizuje ustawę o odejściu od węgla, aby ograniczyć moc węgla brunatnego i węgla kamiennego do 15 GW każdy do końca 2022 roku.

S&P Platts/Michał Perzyński

Niemcy przygotowują regulacje rynku na odejście od węgla