Niemiecka komisja węglowa ogłosiła wstępny plan odejścia od węgla

26 października 2018, 13:30 Alert

Niemiecka komisja węglowa opublikowała wczoraj pierwsze rekomendacje dla regionów wydobywających węgiel brunatny w związku z planem odejścia od węgla. „To dobry punkt wyjścia do dalszych rozmów o klimacie i polityce energetycznej” – oświadczyło w komunikacie prasowym czterech przewodniczących komisji.

Preambuła do porozumienia brzmi: „ Sukces transformacji systemu energetycznego w kontekście globalnych wyzwań będzie zależeć od kwestii, czy odejście od węgla może być wprowadzone sprawiedliwie i bez niekontrolowanych przerw w dostawach”. Zawarto w nim też postulat stworzenia tylu miejsc pracy, ilu zabraknie po zwolnieniach w sektorze węglowym.

Przewodniczący komisji zaznaczyli też, że największym, energochłonnym regionom węglowym zapewniono stabilne dostawy energii i ciepła, jednocześnie zaznaczając, że największe firmy będą dostosowywać się do koniecznych zmian w ramach walki z globalnym ociepleniem.

W regionach węglowych na popularności zyskuje radykalna partia AfD, wzniecając obawy przed zalewem imigrantów i utratą miejsc pracy, dlatego komisja węglowa wypracowała szczegółowy dokument nakreślający perspektywy lokalnych gospodarek. W niemieckich Łużycach przypadkowo rekomendowano rozwój infrastruktury łączącej region z dużymi metropoliami, czy rozwój start-upów technologicznych. Podkreślono też potencjał morskich farm wiatrowych i fotowoltaiki.

Rzecznik niemieckiego Greenpeace’u Tobias Münchmeyer powiedział, że wparcie strukturalne wciąż jest istotne, ale im szybciej regiony odejdą od węgla, tym więcej pomocy powinno przysługiwać społeczeństwu jako całości.

EurActiv.com/Michał Perzyński