Niemcy odpowiadają na wzrost cen paliw. Komunikacja miejska będzie śmiesznie tania

24 marca 2022, 16:45 Alert

Niemiecka koalicja rządowa zdecydowała się na zakrojony na szeroką skalę pakiet, który ma pomóc chronić obywateli przed rosnącymi kosztami energii spowodowanymi wojną Rosji z Ukrainą. Rząd planuje wprowadzić 300 euro premii podatkowej dla pracujących, obniżyć podatek od paliw do europejskiego minimum i ja następne trzy miesiące obniżyć cenę biletów miesięcznych na komunikację miejską do 9 euro.

Koalicja rządząca w Niemczech wprowadzi jednorazowe premie, niższe podatki od paliw i tanie bilety komunikacji miejskiej w ramach szeroko zakrojonego pakietu przeciwko rosnącym kosztom energii. Kierownictwo SPD, Zielonych i FDP przedstawiło środki po nocnym spotkaniu w Berlinie, kończącym dni sporu o to, jak najlepiej chronić obywateli przed rosnącymi kosztami energii, zaostrzonymi przez wojnę Rosji z Ukrainą. – Wielu obywateli cierpi z powodu masowo rosnących cen energii. Jest to niewątpliwie aktualna, bezpośrednia konsekwencja straszliwej wojny w Ukrainie. Koalicja uważała, że ​​musi chronić ludzi i gospodarkę w obliczu tych ogromnych wzrostów cen w krótkim okresie i przez ograniczony czas – powiedział minister finansów Christian Lindner (FDP).

Pakiet ulg obejmuje:

– jednorazową premię podatkową w wysokości 300 euro dla podatników podatku dochodowego;
– premię rodzinną w wysokości 100 euro na dziecko;
– 100 euro premii dla odbiorców świadczeń socjalnych
– obniżenie podatku energetycznego od paliw na trzy miesiące do minimum europejskiego
– bilet 9 euro/miesiąc na komunikację miejską na 90 dni

Lindner powiedział, że obniżenie podatków energetycznych na paliwa oznaczałoby obniżenie cen benzyny o 30 centów za litr, a oleju napędowego o 14 centów za litr. Organizacje ekologiczne i inni obserwatorzy skrytykowali pomysł Lindnera dotyczący obniżenia cen benzyny na stacjach benzynowych w poprzednim tygodniu, argumentując, że taki ruch zniekształci zachęty do oszczędzania paliwa i nieproporcjonalnie przyniesie korzyści grupom o wysokich dochodach.

Clean Energy Wire/Michał Perzyński