Energetyczna rewolucja październikowa w niemieckiej koalicji

5 października 2018, 13:30 Alert

Po miesiącach debat na temat szczegółów finansowych, rządząca w Niemczech koalicja CDU/CSU i SPD zgodziła się na przyjęcie w październiku ustawy o dopuszczeniu do publicznych przetargów nadprogramowych 8 GW mocy energii solarnej i z wiatru.

fot. pixabay.com

Traktat koalicyjny z lutego 2018 roku gwarantuje możliwość wprowadzenia na niemiecki rynek dodatkowych ofert na rok 2019 i 2020. Postawiono wówczas warunek, że sieć musi być w stanie wchłonąć dodatkowe zdolności. Obecnie na rynku spekuluje się, że zbyt powolna rozbudowa infrastruktury przesyłowej doprowadzi do opóźnienia realizacji ofert.

Nowe przepisy odpowiadają na apele grup lobby wiatrowych ostrzegających o gwałtownym spowolnieniu wzrostu liczby turbin wiatrowych w 2019 roku i 2020 roku, ponieważ w tym roku ustalono stałe taryfy gwarantowane. Dodatkowe środki, zdaniem środowisk związanych z wytwarzaniem zielonej energii, pozwolą na stworzenie lądowej infrastruktury wiatrowej i naziemnych projektów solarnych o mocy 4 GW każdy. Na rok 2019 i 2020 zaplanowano już ofertę na poziomie 6 GW. Obejmuje ona nieokreślony udział wiatru morskiego w istniejących lądowych sieciach energetycznych przed 2025 rokiem.

Dodatkowe źródła energii odnawialnej zmniejszyłyby emisję CO2 w Niemczech o 8-10 mln ton rocznie. Pomoże to ograniczyć lukę w realizacji celów klimatycznych na 2020 rok. Nowe oświadczenie złagodziło również zastrzeżenie w stosunku do sieci, ponieważ „więcej uwagi zostanie poświęcone lepszej synchronizacji między rozszerzaniem sieci, a odnawialnymi źródłami energii”. W związku z licznymi opóźnieniami w planowaniu nowych projektów oraz dzięki nowym zasadom planowania przestrzennego, zadeklarowano także dodatkowe środki mające na celu poprawę „publicznej akceptacji wiatru na lądzie”. Partie koalicyjne potwierdziły także wzrost o 65 proc. do roku 2030 udziału energii ze źródeł odnawialnych w rynku energetycznym stanie się prawnie wiążącym celem.

W dniu 14 października odbędą się wybory regionalne w Bawarii. Koalicja CDU / CSU i SPD pod wodzą kanclerz Angeli Merkel, walczyła w tym roku o porozumienie w polityce wewnętrznej. Z poniedziałku na wtorek liderzy partii podpisali ramowe porozumienie, w którym skoncentrowano się głównie na kompromisie dotyczącym odszkodowań związanych z aferą dieslową. Partie koalicyjne zgodziły się na „szybką realizację” dodatkowych ofert, a szczegóły operacji zostaną podane przez rząd do końca października.

Platts/Roma Bojanowicz