Niemcy chcą współpracować z Rosją przy odnawialnych źródłach energii

30 kwietnia 2021, 15:15 Alert

Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier stwierdził, że Niemcy postrzegają Rosję jako partnera przy odnawialnych źródeł energii (OZE), włącznie z paliwem wodorowym.

Konferencja prasowa Kanclerz Merkel i Prezydenta Putina fort. kremlin.ru Rosja Niemcy
Konferencja prasowa Kanclerz Merkel i Prezydenta Putina fort. kremlin.ru Rosja Niemcy

Niemcy, Rosja i OZE

Podczas wirtualnego forum energetycznego Niemiec i Rosji, które odbyło się w czwartek, minister Altmaier oświadczył, iż widzi Rosję w roli ważnego partnera przy OZE – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Przebieg spotkania zrelacjonowała rosyjskojęzyczna redakcja Deutsche Welle (DW). – Skoku w dziedzinie ekologii możemy dokonać tylko wspólnie – oznajmił Gerd Mueller, minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju.

Stronę rosyjską reprezentowali m.in. minister energetyki Aleksandr Nowak oraz minister przemysłu i handlu Denis Manturow. Rosyjscy uczestnicy wyrażali optymizm, że Rosja wespół z Niemcami poradzą sobie z wyzwaniami nowej ery energetyki wodorowej – poinformowało DW.

Nowak zapewnił, że Rosja przygotowuje się na zmiany klimatu i w pełnym zakresie modernizuje swój przemysł, by stał się bardziej ekologiczny. Według Manturowa kraj ten zamierza „zostać jednym z liderów w eksporcie paliwa wodorowego”.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Pływające elektrownie jądrowe Putina mogą kiedyś wytwarzać wodór