Niemcy konsultują plan rozwoju sieci aby przyjąć gaz z Nord Stream 2

18 kwietnia 2018, 12:30 Alert

Niemiecka Agencja ds. Sieci (niem. Bundesnetzagentur) ogłosiła konsultacje w sprawie projektu rozbudowy sieci przesyłu gazu na lata 2018-2028. – Z powodu ograniczenia wydobycia w Niemczech i Holandii, zmuszeni jesteśmy przebudować niemiecką sieć gazociągów. Potrzebne jest to również w kontekście planowanej budowy gazociągu Nord Stream 2. Wzywamy wszystkich użytkowników sieci do podzielenia się uwagami – napisał prezes Bundesnetzagentur Jochen Homann.

fot. Gazprom

Więcej kalorycznego gazu

Niemcy do tej pory zaopatrywały się w dwa rodzaje gazu ziemnego – niskokaloryczny, pozyskiwany ze źródeł w Niemczech i Holandii oraz wysokokaloryczny – m. in. z Rosji i Norwegii. Produkcja gazu niskokalorycznego spadła przez trzęsienie ziemi na holenderskim polu gazowym Groningen. Dlatego też potrzebne będzie dostosowanie dotychczasowych odbiorców tego rodzaju surowca na gaz wysokokaloryczny.

Przyłączenie Nord Stream 2

Spowoduje to, że wzrośnie zapotrzebowanie na gaz wysokokaloryczny, w czym pomóc ma budowa Nord Stream 2, łączącego Rosję z Niemcami. Wprawdzie sama budowa gazociągu nie leży w gestii Bundesnetzagentur, to konieczne jest pozyskanie informacji od użytkowników sieci o proponowanych sposobach na podłączenie projektu do systemu przez tych, którzy będą chcieli z niego korzystać.

Do budowy lądowej odnogi Nord Stream 2 zachęca również niemieckie stowarzyszenie operatorów FNB Gas. W opublikowanym w połowie lutego komunikacie poinformowało ono o rozpoczęciu dyskusji na temat planu rozwoju sieci na lata 2018–2028. Przewidziano w nim 7 mld euro na inwestycje, które mają przyczynić się do zapewnia bezpieczeństwo dostaw gazu do Niemiec w przyszłości. W załączonym do komunikatu 195-stronicowym dokumencie wśród proponowanych projektów wymieniony został EUGAL. W tym kontekście należy przypomnieć, że w lipcu ubiegłego roku Federalna Agencja ds. Sieci  zapowiedziała rewizję planu rozwoju infrastruktury gazowej do 2026 roku. Jak informował BiznesAlert.pl, w propozycjach zmian podkreślono, że realizacja pięciu inwestycji związanych z budową Nord Stream 2 powinna zostać wstrzymana do czasu wydania ostatecznego pozwolenia na ułożenie wspomnianego gazociągu, którego Nord Stream 2 AG nadal nie otrzymał. Wówczas przedstawiciele Agencji zwracali uwagę, że infrastruktura przesyłowa w Niemczech powinna być rozwijana wyłącznie w przypadku, gdy jest to konieczne i bezpieczne oraz nie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami po stronie odbiorców.

Terminal LNG

Plan rozwoju sieci przesyłu gazu na lata 2018-2028 uwzględnia budowę terminalu LNG na niemieckim brzegu Morza Północnego. Jako jego lokalizację wybrano miejscowość Brunsbüttel. Aby podłączyć ten obiekt do sieci, będzie trzeba zbudować gazociąg o długości około 50 kilometrów, a jego koszty szacuje się na 87 milionów euro.

Agencja czeka na odpowiedzi do dnia 25 maja 2018 roku.

Bundesnetzagentur/Michał Perzyński/Piotr Stępiński