Niemcy nałożyły na Teslę 200 mln euro kary za nieprzestrzeganie norm środowiskowych

3 listopada 2020, 11:30 Alert
Tesla Model Y
Model Y. Fot. Tesla

Niemiecka Federalna Agencja Środowiska uznała, że Tesla naruszyła obowiązek odzysku akumulatorów do samochodów elektrycznych. Teraz ma zapłacić w Niemczech ponad dwanaście milionów euro kary.

Grzywna dla Tesli

Według informacji Welt am Sonntag wynika to z raportu przekazanego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd za trzeci kwartał roku obrotowego. Przyczyną nałożenia kary jest między innymi zarzut, że Tesla nie przestrzegała przepisów, które mają wpływ na obowiązek odzysku produktów akumulatorowych. Chodzi o niemiecką ustawę o bateriach, która stanowi, że producenci samochodów elektrycznych muszą odzyskiwać sprzedawane baterie lub wyznaczyć partnera do utylizacji. Federalna Agencja Środowiska ogłosiła, że ​​nie wolno komentować toczących się postępowań.

Tesla odpowiada, że zarzuty dotyczą głównie „obowiązków administracyjnych” i że firma nadal odbiera zestawy akumulatorów ze swoich pojazdów i złożyła odwołanie od decyzji. – Chociaż nie możemy przewidzieć wyniku postępowania, w tym ostatecznej wysokości grzywny, złożyliśmy sprzeciw i nie należy oczekiwać, że będzie to miało istotny negatywny wpływ na naszą działalność – oświadczyła spółka kierowana przez Elona Muska.

Die Zeit/Michał Perzyński

Tesla jest warta więcej niż Exxon. Czy to znak, że świat odchodzi od ropy?