Analitycy ostrzegają, że Niemcy mogą pójść na nowy układ gazowy z Rosją

16 lipca 2022, 07:00 Alert

Ośrodek Eurointelligence ostrzega, że Niemcy mogły obiecać Rosji układ o dostawach gazu w zamian za zakończenie kryzysu energetycznego, bo nie chcą porzucić modelu gospodarki zależnego od tego paliwa.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. Wikimedia Commons.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. Wikimedia Commons.

Według analityków tego ośrodka Rosjanie z Gazpromu działają zgodnie z podręcznikami ekonomii wykorzystując pozycję monopolisty. Europa ma za małą alternatywę, więc mogą wymuszać zmianę jej postępowania poprzez podwyższanie ceny. – To rzadka sytuacja w której monopolista ma powód, by podnosić cenę surowca praktycznie w nieskończoność – czytamy.

Eurointelligence spekuluje, że Niemcy mogłby obiecać Rosjanom, że podpiszą nowe umowy gazowe w zamian za utrzymanie dostaw przez sporny Nord Stream 1, który teraz przechodzi przerwę techniczną, a Berlin obawia się, że Moskwa nie uruchomi go ponownie pod byle pretekstem. Taki układ miałby być trzymany w tajemnicy. Analitycy tego ośrodka sugerują, że taki ruch byłby sposobem na zakończenie kryzysu koalicyjnego w Niemczech.

– Jeśli gaz cudownie wróci do Nord Stream 1 po przerwie technicznej, będzie jasne, że Putin otrzymał żelazne gwarancje od niemieckich przyjaciół – piszą autorzy analizy Eurointelligence. Dowodem na możliwość realizacji takiego scenariusza miała być presja kanclerza Olafa Scholza na rzecz przekazania turbiny Siemensa z naprawy Gazpromowi wbrew sankcjom. Ottawa uległa jej. Ograniczenie dostaw przez Nord Stream 1 dodatkowo podnosi rekordowe ceny gazu pogłębiające kryzys energetyczny. Jest tak, bo Rosjanie celowo ograniczają podaż tego paliwa od wakacji 2021 roku.

Eurontelligence/Wojciech Jakóbik

Zachmann: Jeśli się odpowiednio przygotujemy, Putin nie zakręci kurka z gazem (ROZMOWA)