Niemcy proponują Europie współpracę z Rosją na rzecz ochrony klimatu pomimo sprawy Nawalnego

8 marca 2021, 07:45 Alert

Dokument rządu niemieckiego widziany przez Financial Times proponuje współpracę selektywną Europy z Rosją w ramach walki ze zmianami klimatu pomimo uwięzienia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz agresywnej polityki rosyjskiej.

Konferencja prasowa Kanclerz Merkel i Prezydenta Putina fort. kremlin.ru Rosja Niemcy
Konferencja prasowa Kanclerz Merkel i Prezydenta Putina fort. kremlin.ru Rosja Niemcy

Niemcy postulują w dokumencie typu „non-paper” konkretną i szczegółową strategię walki z globalnym ociepleniem we współpracy z Rosją przed rozmowami Rady Europejskiej na temat polityki wobec tego kraju, które mają odbyć się w marcu. Propozycja niemiecka pojawia się pomimo uwięzienia opozycjonisty rosyjskiego Aleksieja Nawalnego, dalszej okupacji Krymu ukraińskiego oraz innych działań Rosji wrogich wobec Zachodu.

– Ponieważ fundamentalna zmiana polityki zagranicznej Rosji wydaje się nierealistyczna w krótkim terminie, utrzymywanie wymagającej relacji z Rosją powinno pozostać jednym z kluczowych priorytetów polityki zagranicznej Unii Europejskiej – głosi dokument widziany przez Financial Times. – Unia Europejska powinna z pełną mocą wykorzystać możliwość zmuszenia Rosji do podjęcia większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo, rozstrzyganie konfliktów, ochronę klimatu, środowiska, zdrowia, handlu i migracji – czytamy dalej.

– Unia Europejska powinna rozwinąć ustrukturyzowaną, konkretną i szczegółową strategię opisującą jak włączyć Rosję w wielostronne wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu – cytuje dokument Financial Times.

Propozycja niemiecka pojawia się niedługo po wprowadzeniu nowych sankcji personalnych Unii Europejskiej za uwięzienie Nawalnego. Krytycy polityki niemieckiej przekonują, że jest ona uległa wobec Rosji ze względu na zaangażowanie firm niemieckich w sporny projekt Nord Stream 2.

Financial Times/Wojciech Jakóbik