Niemcy chcą zostać globalnym liderem technologii wodorowych

6 listopada 2019, 07:00 Alert
niemcy

Rząd niemiecki zamierza wspierać rozwój technologii wodorowych, a stosowna strategia ma zostać przyjęta do końca roku. W Berlinie odbyła się konferencja branżowa na ten temat.

– Nasz cel jest jasny. Chcemy, aby Niemcy były globalnym graczem numer jeden technologii wodorowych – powiedział minister gospodarki Peter Altmaier podczas konferencji. – Oczywiście wolałbym zielony wodór (produkowany dzięki elektrolizie napędzanej odnawialnymi źródłami energii – przyp. red.), ale technologie wodorowe będą rozwijane we wszystkich sektorach i skalowane tak szybko, że możliwości produkcyjne zielonego wodoru na razie nie wystarczą – dodał.

Niemcy przedstawią strategię wodorową do końca roku

Altmaier przyznał, że Niemcy będą musiały importować część wodoru z krajów „przyjaznych środowisku”. Sekretarz stanu w ministerstwie badań Michael Muller dodał, że jego kraj może za to eksportować technologie wodorowe.

Niemiecki przemysł będzie rywalizował z Chinami i Japonią, które już inwestują w wodór i mają niższe koszty produkcji, o czym piszą Matthias Deutsch i Andreas Graf z Agora Energiewende na łamach EurActiv.com. Apelują oni o unijne wsparcie innowacji wodorowych, które pozwoliłoby skutecznie rywalizować z Azją. Rozwój wodoru zyskał także poparcie BDI, organizacji skupiającej największych graczy przemysłu niemieckiego.

Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

Deutsch: Gaz odnawialny to także wodór z gazociągu