Niemcy za zniesieniem sankcji wobec Rosji. USA: Co najmniej pięć krajów UE za

22 września 2016, 07:00 Alert

Niemcy i Rosjanie rozmawiają o zniesieniu sankcji za nielegalną aneksję Krymu. USA ostrzegają, że Unia Europejska zdejmie obostrzenia, jeśli Ukraina da jej wymówkę w postaci braku niezbędnych reform.

Gabriel za zniesieniem sankcji

Wicekanclerz Niemiec, minister gospodarki oraz energetyki, Sigmar Gabriel poinformował, że opowiada się za stopniowym zniesieniem sankcji nałożonych na Rosję po nielegalnej aneksji Krymu.

– Razem z ministrem spraw zagranicznych opowiadam się za tym, aby sankcje, które zostały nałożone po aneksji Krymu, mogły zostać stopniowo zniesione wraz z postępem w realizacji zobowiązań wynikających z porozumień mińskich – powiedział Gabriel dziennikarzom przed swoim wylotem do Moskwy, gdzie zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, członkami rządu oraz przedstawicielami biznesu.

– Moja wizyta w Rosji odbywa się w czasie, gdy mamy napiętą sytuację i nie oczekujemy szybkich czy łatwych rezultatów. Jednak właśnie z tego powodu izolacja oraz konfrontacja nie dają żadnych perspektyw i nie są przemyślaną polityką – cytuje wypowiedź Gabriela agencja Reuters. Dodał przy tym, że widzi duży potencjał rozwoju relacji gospodarczych między Niemcami a Rosją.

Wizyta wicekanclerza była planowana na 27 lipca, ale z powodu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, w którym Londyn opowiedział się za opuszczeniem Wspólnoty i rozpoczęciem rozmów o konsekwencjach tej decyzji, została odłożona. Podczas niej Gabriel miał również się spotkać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Sigmar Gabriel stoi na czele partii SPD, która wchodzi w skład rządzącej w Niemczech koalicji z CDU, partii kanclerz Angeli Merkel.

Wicekanclerz Niemiec odwiedza Rosję z dużą częstotliwością. Już wcześniej rozmawiał z Moskwą o współpracy gospodarczej  oraz spadających obrotach handlowych między państwami. Nie zabrakło wówczas tematu budowy kontrowersyjnego projektu  gazociągu Nord Stream 2. Sigmar Gabriel jest jednym z głównych orędowników jego realizacji. Już wcześniej deklarował poparcie dla inwestycji Gazpromu zapowiadając, że doprowadzi do ograniczenia możliwości Komisji Europejskiej „mieszania się do tej sprawy”.

Pod koniec maja przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że Unia Europejska nie zamierza znosić nałożonych na Rosję sankcji. Według niego będą one obowiązywać do tego momentu aż Moskwa nie wypełni zobowiązań zawartych w porozumieniach z Mińska.

Sankcje zostały nałożone w związku z nielegalną aneksją Krymu oraz konfliktem w południowo-wschodniej części Ukrainy, w którym Moskwa konsekwentnie potarza, że nie bierze udziału. W odpowiedzi Rosja również wprowadziła pewne ograniczenia.

Putin za współpracą z niemieckim biznesem pomimo przeszkód

Portal Kancelarii Prezydenta Federacji Rosyjskiej przedstawił stenogram z rozmów Putina z Gabrielem.

– RFN pozostaje jednym z naszych najważniejszych partnerów handlowych – ocenił prezydent Rosji. – Niestety obroty handlowe spadają: było to minus 35 procent lub nawet więcej w zeszłym roku: ponad 40 procent w pierwszej połowie tego roku: nadal minus 35.

Putin przyznał, że strony podejmują działania na rzecz poprawy sytuacji. Przykładem miały być Dni Rosji w Rostocku, na których pojawiło się ponad 600 biznesmenów z obu krajów. Zdaniem prezydenta Rosji nastawienie niemieckich przedstawicieli biznesu wobec Rosji jest przychylne.

– W tym kontekście postrzegamy pana wizytę, jako bardzo ważną. Mam nadzieję, że będziemy w stanie porozmawiać i znaleźć sposób na rozwiązanie problemu, przed którym stoimy – powiedział do Gabriela rosyjski przywódca.

– Razem z nami przybyli przedstawiciele kręgów biznesowych i miał pan rację mówiąc, że po obu stronach jest zainteresowanie nie tylko utrzymaniem istniejącej współpracy, ale także jej rozszerzeniem – przyznał niemiecki wicekanclerz. Jego zdaniem współpracą są zainteresowane spółki nie tylko ze wschodnich Niemiec, ale z całego kraju. – Pomimo istniejącego kryzysu kontynuujemy realizację kontraktów i rozwijamy je – dodał.

– W odniesieniu do niemieckich przedsiębiorców, którzy tu przybyli: mamy w Niemczech wielu przyjaciół i pomimo trudności, które narastają w sferze politycznej, nasi przyjaciele to przyjaciele. My to wiemy, widzimy i czujemy – zadeklarował Władimir Putin. – Nasi niemieccy przyjaciele wiedzą, że pozostajemy ich przyjaciółmi. Dlatego, patrząc na ten pozytywny potencjał, myślę, że powinniśmy szukać rozwiązań wszystkich skomplikowanych spraw. Nigdy nie będziemy pewni, czy je znajdziemy, ale im szybciej zaczniemy szukać, tym lepiej – podsumował.

USA ostrzegają

Wiceprezydent USA Joe Biden ostrzegł, że jeśli Ukraińcy nie będą kontynuować reform, Unia Europejska może znieść sankcje wprowadzone przeciwko Rosji. – Wiemy, że jeśli dadzą Unii Europejskiej wymówkę, jest co najmniej pięć krajów, które chciałyby powiedzieć: „chcemy wyjść z sankcji wobec Moskwy” – mówił Biden podczas spotkania think tanku Council on Foreign Relations (CFR) w Nowym Jorku. Ta wypowiedź pojawiła się po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką i została zacytowana przez agencję Reuters.

W zamian za realizację reform społecznych i makroekonomicznych USA i Unia Europejska przekazują transzami pomoc ekonomiczną dla Ukrainy. Podczas spotkania z Poroszenką amerykański wiceprezydent przypomniał warunki przekazania mld dolarów gwarancji kredytowych, czyli wdrożenie reform w sektorze sądowniczym i energetycznym.

Biden przyznał, że od czasu rozpoczęcia kryzysu na Ukrainie spędza tygodniowo dwie-trzy godziny na przekonywaniu Niemiec, Francji i Włoch do podtrzymania sankcji gospodarczych wobec Rosji. – W Europie panuje przytłaczająca intuicja, by powiedzieć: „Hej, zanim Poroszenko został prezydentem, ten kraj i tak należał do Rosji. Miała tam marionetkę. Jaką mamy teraz różnicę? Jaka jest do cholery różnica? Czemu zmuszacie nas do zaangażowania w sankcje?” – mówił Amerykanin w CFR.

Dodał, że ostrzegał Kijów przed scenariuszem, w którym za fiasko rozmów o rozbrojeniu Donbasu w ramach porozumień mińskich zostanie oskarżona Ukraina. – Muszą zrozumieć, że każdy chce obrzucić winą ofiarę, więc powinni się poprawić i działać uczciwie – podsumował Biden.

Decyzja o losie sankcji wobec Rosji zostanie podjęta przez Radę Europejską w styczniu 2017 roku.

BBC/Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej/Reuters/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński