Niemieckie wojsko będzie walczyć z ISIS w Syrii i Iraku

2 grudnia 2015, 15:18 Alert
Bundeswehr_-_10th_Anniversary_of_Multinational_Corps_Northeast

(Deutsche Welle)

Niemiecki rząd podjął uchwałę w sprawie udziału Bundeswehry w działaniach koalicji antyterrorystycznej przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku. Berlin chce przeznaczyć na ten cel 134 mln euro – podaje „Deutsche Welle”.

Niemieckie wojsko uczestniczyć ma w patrolach morskich oraz lotniczych jak również w misjach zwiadowczych. 16-stronicowy tekst uchwały przygotowały w Berlinie ministerstwa obrony i spraw zagranicznych. 02.12.2015 r. tekst został przyjęty przez rząd – czytamy na stronie gazety.

Na tereny kontrolowane przez ISIS ma trafić 1,2 tys. żołnierzy. Koszty mają być dużo mniejsze niż podczas misji w Afganistanie, kiedy to sięgały miliarda euro. Zgoda na interwencję jest wydana na rok czasu, do końca 2016 r. Potem będzie musiała być ponowiona przez Bundestag, a według przewodniczącego Niemieckiego Stowarzyszenia Bundeswehry André Wüstnera, misja może potrwać co najmniej 10 lat. Na interwencję nie zgodzili się Zieloni, trwają też spory czy działać wspólnie z Assadem czy bez niego.