Nord Stream 2 chce uspokoić ekologów

18 października 2016, 06:15 Alert

Władze spółki odpowiedzialnej za kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 uspokajają ekologów z Rosji. Zapewniają, że magistrala powstanie z poszanowaniem środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem terenów chronionych Rezerwatu Kurgalskiego.

Nord Stream 2 AG już wcześniej wybrało optymalną trasę gazociągu Nord Stream 2 przez obwód leningradzki i terytorium Rezerwatu Kurgalskiego. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji pozostaje jeszcze ocena oddziaływania na środowisko, publiczne wysłuchania oraz państwowa ekspertyza – poinformował przedstawiciel spółki w rozmowie z agencją RIA Novosti.

Nord Stream AG

Z kolei biura prasowe gubernatora oraz rządu obwodu leningradzkiego przekonywały, że gazociąg nie będzie przebiegał przez terytorium objęte ścisłą ochroną.

Wcześniej eksperci rosyjskiego oddziału Greenpeace poinformowali, że ułożenie gazociągu może doprowadzić do zniszczenia unikatowych siedlisk. W pobliżu proponowanej trasy gazociągu znaleziono gniazdo orła bielika, który jest wpisany zarówno do rosyjskiej, jak i do międzynarodowej Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

Według przedstawiciela Greenpeace Rosja Michaiła Kreindlina projektowanie trasy gazociągu w tym obszarze stanowi naruszenie prawa zakazującego działań mogących doprowadzić do wyginięcia, zmniejszenia liczebności czy zniszczenia siedliska gatunków wymienionych w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. 

Nord Stream nie skrzywdzi orła 

W rozmowie z RIA Novosti biuro prasowe Nord Stream 2 AG stwierdziło, że w rezultacie oceny możliwych tras gazociągu wybrano dwa warianty i obydwa uwzględniają przebieg przez chronione tereny przyrodnicze. Wschodni wariant zakłada, że lądowy odcinek do Przylądka Kolganpja przetnie Rezerwat Kotelski, a zachodni – linię brzegową w południowej części Rezerwatu Kurgalskiego. Zdaniem spółki zachodnia trasa jest najbardziej optymalna. 

Przeprowadzone badania środowiska wykazały obecność w Rezerwacie Kurgalskim wielu chronionych gatunków. – Gniazdo orła bielika zostało znalezione przez ornitologów prowadzących badania dla spółki. Znalezisko zostało opisane w niedawnej publikacji naukowej (The Russian Journal of Ornithology, 6.08.2016 r.) wspieranej przez Nord Stream 2 AG – zauważa spółka.

– Wszystkie wyniki badań środowiska są przetwarzane i zostaną uwzględnione w kolejnej ocenie oddziaływania na środowisko – podkreśla biuro prasowe.

Obecnie Nord Stream 2 prowadzi prace nad oceną technicznych alternatyw, aby podjąć decyzje odnośnie konstrukcji i technologii, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo najbardziej cennych oraz wrażliwych na oddziaływania siedlisk.

– Kiedy tylko ogólna koncepcja gazociągu Nord Stream 2 zostanie opracowana i określone zostaną odpowiednie decyzje, rozpocznie się proces oceny oddziaływania na środowisko. Wszystkie materiały zostaną przedstawione opinii publicznej, a następnie zgodnie z wymogami rosyjskiego prawa przesłane będą do państwowej ekspertyzy środowiskowej – informuje biuro prasowe Nord Stream 2 AG.

Greenpeace: Nord Stream 2 zagraża ekosystemowi Zatoki Fińskiej

 

Władze przekują, że rezerwaty nie są zagrożone

Jak poinformowały agencję biura prasowe gubernatora oraz władz obwodu leningradzkiego, obecnie prowadzone są prace projektowo-poszukiwawcze dotyczące wyboru optymalnego wariantu trasy Nord Stream 2 przez terytorium obwodu. Analizowana jest możliwość wejścia magistrali do morza w okolicach portu w Ust-Łudze.

Fot. Greenpeace

Fot. Greenpeace

– Niemniej jednak projekt nie może zaszkodzić ekosystemowi basenu Zatoki Fińskiej jako całości, a zwłaszcza Rezerwatu Kurgalskiego. Trasa gazociągu z całą pewnością nie będzie przebiegała przez tereny objęte ścisłą ochroną. Jednak analizowana jest kwestia ułożenia rurociągu w odległości około kilkuset metrów od jego granicy. Oczywiście bez otrzymania odpowiednich pozwoleń taka decyzja nie zostanie podjęta – powiedzieli przedstawiciele biur prasowych.

Obecnie na zlecenie komisji ds. zasobów naturalnych obwodu leningradzkiego trwa opracowywanie kompleksowego badania środowiskowego terenu rezerwatu. Władze lokalne podkreślają, że nie są prowadzone żadne prace budowlane. Jak poinformowała wspomniana komisja, do dnia dzisiejszego władze federalne nie zatwierdziły i nie uzgodniły żadnego z możliwych wariantów trasy Nord Stream 2.

– Wobec tego ostateczna decyzja w sprawie przebiegu gazociągu przez terytorium obwodu leningradzkiego dotychczas nie została podjęta. Do administracji obwodu nie wpłynęły informacje o jakichkolwiek działaniach na rzecz budowy gazociągu przez terytorium Rezerwatu Kurgalskiego – stwierdziła komisja.

RIA Novosti/Piotr Stępiński