Dania rozstrzygnie finał budowy Nord Stream 2 do miesiąca

18 czerwca 2020, 06:30 Alert
fot. Nord Stream 2
Budowa na morzu. Fot. Nord Stream 2

Duńska Agencja Energii przekazała, że rozpatrzy wniosek budowniczych spornego gazociągu Nord Stream 2 o zezwolenie na nowe warunki dokończenia projektu na wodach duńskich w przeciągu czterech tygodni.

– Duńska Agencja Energii spodziewa się, że będzie gotowa podjąć decyzję w sprawie wniosku Nord Stream 2 AG w ciągu czterech tygodni – podał rzecznik DEA 17 czerwca cytowany przez S&P Platts. Rosjanie z Nord Stream 2 AG zwrócili się do Duńczyków o zgodę na wykorzystanie do budowy statków z pozycjonowaniem z pomocą kotwicy. Do tej pory mieli zgodę na wykorzystanie jednostek z dynamicznym pozycjonowaniem. Mają jeden taki statek, czyli Akademik Czerski i nie mogą znaleźć partnerów zagranicznych posiadających kolejne, bo nad Nord Stream 2 wisi widmo sankcji USA, które uderzyłyby w firmy pomagające ukończyć sporny gazociąg.

Do ukończenia Nord Stream 2 pozostało 160 km rur do ułożenia na wodach duńskich. Budowa z wykorzystaniem pozycjonowania za pomocą kotwic może opóźnić dodatkowo budowę. Oficjalnie opóźnienie notowane obecnie ma doprowadzić do ukończenia gazociągu do końca 2020 roku lub pierwszego kwartału 2021 roku.

S&P Platts/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Nord Stream 2 umrze na koronawirusa? (ANALIZA)