Roszada na budowie Nord Stream 2. Fortuna zmienia właściciela

7 grudnia 2020, 16:15 Alert
MRTS Fortuna fot. Marinetraffic
MRTS Fortuna fot. Marinetraffic

Nowym właścicielem barki Fortuna, która obecnie stoi na kotwicy na redzie portu Wismar, jest spółka zatrudniająca dwóch pracowników.

Zmiana właściciela pod amerykańskie sankcje?

Dziennik rosyjski RBC podaje, że szóstego października barka Fortuna została przerejestrowana w Rosyjskim Rejestrze Statków. Instytucja ta zajmuję się m.in rejestracją i certyfikacją jednostek morskich. Nowym właścicielem barki została spółka Universal Transport Group (UTG). Wcześniej figurowała w RRS jako własność spółki MRTS.

Według rosyjskiego prawa, właścicielem wpisanym do rejestru może być firma jedynie czarterująca jednostkę. MRTS w sierpniu informował, że nie jest właścicielem barki a jedynie ją wynajmuje. – MRTS nie ma nic wspólnego z tym statkiem. Umowa została rozwiązana z inicjatywy właściciela – podawał MRTS. UTC zatrudnia dwóch ludzi. Jej przychód z 2019 roku to 109 mln rubli (1,5 mln dolarów), a strata – 2,2 mln rubli (30 tys. dolarów). Ma zaś bogatszą historię niż formalny właściciel Akademika Czerskiego, który jako spółka został zarejestrowany w kwietniu 2020 roku. 

Więcej o historii właścicielskiej barki Fortuna można przeczytać na łamach BiznesAlert.pl.

RBC/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy Fortuna opuściła Nord Stream 2?