Oettinger: Nord Stream 2 nie zostanie zbudowany (WIDEO)

31 października 2016, 14:00 Energetyka
Gunther Oettinger

Na swoim profilu na Twitterze poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Europejskiej Partii Ludowej Jacek Saryusz-Wolski poinformował o tym, że budzący kontrowersje gazociąg Nord Stream 2 nie powstanie. Taki scenariusz potwierdzałyby słowa niemieckiego komisarza Gunthera Oettingera. Gazprom nadal przekonuje, że kontrowersyjny gazociąg powstanie.

W ubiegłym tygodniu agencja Reuters informowała, że podczas zaplanowanego na 9 listopada posiedzenia zarządu, Gazprom zamierza rozważyć możliwość wycofania się z planów stworzenia konsorcjum z europejskimi partnerami gazociągu Nord Stream 2. Koncern zastrzegł, że wart blisko 10 mld euro projekt będzie nadal realizowany, ale w oparciu o inny model finansowania.

Jak zauważył Reuters, spotkanie zarządu odzwierciedla pojawiające się w Unii Europejskiej polityczne oraz regulacyjne problemy, przez które część państw członkowskich czuje niepokój wobec widma większego uzależnienia energetycznego od Moskwy.

Gazprom stwierdził, że potencjalne anulowanie wspominanej umowy będzie ,,formalnym krokiem” po wycofaniu z polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosku o udzielenie zgodny na rejestrację spółki odpowiedzialnej za budowę Nord Stream 2.

Zdaniem jednego z rozmówców Reutersa przyszłość gazociągu jest niepewna. – Nikt nie wie co się z nim stanie. Pojawiła się propozycja emisji obligacji, ale wydaje się, że nie jest ona teraz przedmiotem rozmów – powiedziało źródło dodając, że ze strony europejskich spółek nie pojawiły się żadne propozycje.

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow stwierdził, że zarówno rosyjski koncern jak i inne podmioty zaangażowane w realizację projektu po wycofaniu z UOKiK wspomnianego wniosku muszą znaleźć nową formułę, która umożliwi budowę gazociągu. Możliwe zatem, że projekt zanotuje opóźnienie. Pierwotnie jego realizacja miała się zakończyć w 2019 roku.

Podczas przemówienia w Hamburgu były komisarz ds. energii Unii Europejskiej, a obecnie zajmujący stanowisko komisarza ds. cyfryzacji UE, Gunther Oettinger powiedział lakonicznie, że „Nord Stream 2 nie zostanie zbudowany”. Nagranie z wystąpienia trafiło do sieci. Obok wypowiedzi na temat kontrowersyjnego gazociągu pojawiły się także komentarze na temat różnych polityków niemieckich. W kontekście Nord Stream 2 przyznał, że to porażka dla b. kanclerza Gerharda Schroedera, który „w dodatku rozwodzi się z żoną”.

Jak pisał Biznesalert.pl, decyzję negatywną dla Nord Stream 2 uprawdopodabnia zgoda Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia dostępu Gazpromu do istniejącej infrastruktury, czyli gazociągu OPAL odprowadzającego gaz z Nord Stream przez Niemcy do Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki zwiększeniu przepustowości do której może mieć dostęp na wyłączność rosyjski Gazprom, będzie możliwe zwiększenie dostaw przez Morze Bałtyckie bez budowania nowej magistrali. Rosjanie będą mogli wtedy odłożyć w czasie budowę Nord Stream 2. O takiej możliwości informował BiznesAlert.pl w październiku.

Jakóbik: Redukcja poprzez rozbudowę. Gazprom gra na reset jak Kreml

Reuters/TASS/Frankfurter Allgemeine Zeitung/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński