Rośnie krytyka Nord Stream 2 w Niemczech

11 kwietnia 2018, 10:00 Alert
reichstag Niemcy Berlin
fot. Wikipedia/CC

W Niemczech mnożą się wątpliwości co do partnerstwa energetycznego Rosją. – To początek ważnej rozmowy o wspólnych dużych projektach jak Nord Stream 2 – powiedział polityk CDU Carsten Müller, członek Komisji ds. Gospodarki i Energii w Bundestagu na otwarciu Euroforum w Berlinie.

Oddać Nord Stream 2 Komisji Europejskiej

Przyznał, że sama CDU podzielona jest na frakcje, które różni stosunek do sprawy bałtyckiego gazociągu. – Nord Stream 2 jest projektem spornym – wyjaśniał. Istotne było też odwołanie Sigmara Gabriela ze stanowiska ministra spraw zagranicznych – jego następca Heiko Maas zapowiada zmianę kursu Berlina. Również Nils Schmid, poseł z ramienia SPD współtworzący politykę zagraniczną partii opowiedział się za tym, by niezwłocznie oddać Nord Stream 2 w kompetencje Komisji Europejskiej, czego chcą partnerzy Niemiec w Europie Środkowo-Wschodniej.

W ostatnim czasie w niemieckim środowisku politycznym mnożą się głosy przeciwne budowie Nord Stream 2, którego realizacja leży w rękach rosyjskiego państwowego przedsiębiorstwa Gazpromu.

Energate-messenger.de/Michał Perzyński