Nord Stream 2, OZE, węgiel i atom. Niemieccy Zieloni opublikowali program wyborczy

19 marca 2021, 13:15 Alert

Niemiecka partia Zieloni opublikowała program przed wyborami do Bundestagu 26 września 2021 roku. Oto jego założenia w obszarze energetyki. Wśród nich znalazł się postulat zatrzymania Nord Stream 2.

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Szybsze odejście od węgla

– Jesteśmy zdecydowani odejść od węgla do 2030 roku. Aby ponownie nie dawać spółkom węglowym pieniędzy podatników, chcemy wycenić ogromne szkody klimatyczne spowodowane wytwarzaniem energii z węgla. Najbardziej rozsądnym sposobem uregulowania tego problemu jest unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS – przyp. red.). Przyspieszone odejście od węgla wymaga masowego rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) z racji bezpieczeństwa dostaw. Nikt nie powinien już wychodzić z domu do kopalni odkrywkowej – uważają Zieloni.

Panel fotowoltaiczny na każdym nowym dachu

– Chcemy transformacji energetycznej, w której może uczestniczyć każdy: najemcy i właściciele domów. Nasze dachy mogą stać się elektrowniami. Każdy dach z panelem fotowoltaicznym pomaga chronić klimat. Własna energia elektryczna i cieplna firmy powinna być wytwarzana oraz wykorzystywana lokalnie. Naszym celem jest milion nowych dachów słonecznych w ciągu najbliższych czterech lat. Dlatego będziemy promować dachy solarne i chcemy uczynić je standardem – czytamy w programie.

Nowy obszar dla fotowoltaiki

– Chcemy wprowadzać fotowoltaikę nie tylko na dachy, ale także na duże powierzchnie. Chcemy uniknąć nowej konkurencji o przestrzeń. Rozbudowa powinna nastąpić przy autostradach i torach na powierzchniach uszczelnionych. Gospodarstwa powinny otrzymywać pieniądze na usługi ekologiczne, a tym samym zapewniać dodatkowy dochód. Ważna jest możliwość zawierania długoterminowych umów o dostawach energii elektrycznej. Podczas planowania ważne jest, aby zaangażować obywateli na wczesnym etapie. Gminy muszą czerpać korzyści z przychodów tego typu – argumentują Zieloni.

Perzyński: Los transformacji energetycznej w Niemczech zależy od wyborów. Wynik pozostaje niewiadomą

Ekspansja energetyki wiatrowej

– Musimy również poczynić szybsze postępy, jeśli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej. Naszym celem jest coroczna budowa od 5 do 6 gigawatów (GW) wiatru na lądzie, przy czym chcemy osiągnąć 35 GW do 2035 roku morskiej energetyki wiatrowej. Należy zminimalizować konflikt z ochroną przyrody i gatunków, chronić mieszkańców i przyspieszyć proces zatwierdzania. Chcemy ułatwić repowering, aby stare turbiny wiatrowe w tym samym miejscu można było szybko wymienić na mocniejsze. Będziemy kontynuować rozbudowę naszych parków wiatrowych na morzu i sieciowania w ramach Europejskiej Unii Energetycznej – czytamy.

Nie dla Nord Stream 2

– Planowanie naszej infrastruktury dla energii elektrycznej, ciepła i wodoru wymaga aktualizacji i musi skupić się na neutralności klimatycznej. Nowe elektrownie gazowe lub infrastruktura powinny powstawać tylko wtedy, gdy są już zaplanowane i zbudowane tak, aby były przystosowane do wodoru. Nowe rurociągi gazu ziemnego utrzymują uzależnienie od zasobów niszczących klimat i udaremniają transformację energetyczną. Powinny zatem – w konkretnym przypadku Nord Stream 2 – zostać zatrzymane również ze względów geopolitycznych. W ten sposób wzmacniamy naszą suwerenność w zakresie polityki energetycznej – uzasadniają Zieloni.

– Projekt gazociągu Nord Stream 2 jest polityczny nie tylko ze względu na jego oddziaływanie na energetykę oraz klimat, ale także przez to, że czyni szkody na skalę geopolityczną, szczególnie biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, i z tego względu powinien być zatrzymany – ocenili Zieloni, uznający Rosję za „państwo autorytarne”.

Strategia wodorowa

– Wodór z odnawialnych źródeł energii ma zasadnicze znaczenie dla świata neutralnego klimatycznie. Dzięki jasnemu ustaleniu priorytetów i kompleksowemu programowi finansowania stworzymy moce produkcyjne wodoru w Niemczech. Musimy też stworzyć infrastrukturę do importu wodoru. Zainicjujemy i rozszerzymy rynkową współpracę z wietrznymi i słonecznymi krajami w celu importu dodatkowego wodoru. Aby to paliwo przyczyniało się do neutralności klimatycznej, musi być produkowane z odnawialnych źródeł energii – podają Zieloni.

Odejście od atomu

– Odejście od energetyki jądrowej w Niemczech zakończymy pod koniec 2022 roku. Chociaż energia jądrowa to technologia wysokiego ryzyka, nadal wzbogacamy uran, produkujemy pręty paliwowe i eksportujemy je. Naszym celem jest poważne ograniczenie elektrowni jądrowych w Gronau i Lingen poprzez bardziej restrykcyjną politykę eksportową i zamknięcie ich w przyszłości. Wycofywanie się z energetyki jądrowej obejmuje również znalezienie składowiska wysoce radioaktywnych odpadów jądrowych. Jesteśmy zobowiązani do ustalonej ścieżki poszukiwań repozytorium. O lokalizacji składowiska decydują najwyższe standardy bezpieczeństwa, z najlepszymi możliwymi warunkami geologicznymi i możliwością wydobycia. Chcemy przyspieszyć odejście od tego źródła energii również w UE – czytamy.

Grüne/Michał Perzyński

Perzyński: Jaki będzie los Energiewende po końcu ery Merkel? (ANALIZA)