Sekretarz generalny NATO proponuje dyskusję wewnętrzną o Nord Stream 2 po fiasku rozmów USA i Niemiec

24 marca 2021, 16:45 Alert

– Wśród sojuszników są spory w sprawie projektu Nord Stream 2, ale NATO mogłoby stać się platformą do ich dyskusji – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg po rozmowach na ten temat między USA a Niemcami przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu, które zakończyły się bez rozstrzygnięcia.

Kwatera główna NATO w Brukseli. Fot. NATO
Kwatera główna NATO w Brukseli. Fot. NATO

Rozmowy USA-Niemcy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem we wtorek późnym wieczorem w Brukseli podkreślił sprzeciw Waszyngtonu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Departament Stanu poinformował o „krótkim” spotkaniu szefów dyplomacji USA i RFN w kuluarach trwającej w stolicy Belgii narady ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken zdradził, że podczas rozmów ostrzegał ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa o możliwości nałożenia sankcji w przypadku zakończenia budowy lub certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.

– Powiedziałem mojemu rozmówcy, że będziemy nadal monitorować ukończenie lub certyfikację gazociągu. Jeśli do nich dojdzie, zdecydujemy, czy nałożyć sankcje – powiedział Blinken na konferencji prasowej w Brukseli. BiznesAlert.pl informował o stanowisku sekretarza Blinkena po rozmowach z Maasem na ten temat.

Sekretarz stanu podkreślił jednak, że spory z Niemcami w sprawie budowy Nord Stream 2 nie wpłyną na sojuszniczy charakter relacji między nimi a jego krajem. – Mamy nieporozumienia dotyczące Nord Stream 2, ale nie pozwolimy, aby to kolidowało z naszą wspólną pracą nad różnymi kwestiami, które bezpośrednio dotyczą obywateli naszych krajów – powiedział szef amerykańskiej  dyplomacji.

 

USA powiedzą Niemcom o Nord Stream 2 to, co mówiły Polska i Ukraina

NATO: forum do rozmów Nord Stream 2

Wśród sojuszników są spory w sprawie projektu Nord Stream 2, ale NATO mogłoby stać się platformą do ich dyskusji – powiedział zaś sekretarz generalny Jens Stoltenberg po dwudniowym posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych sojuszu. – Rozmawialiśmy o Nord Stream, co do którego nie ma zgody. Myślę, że NATO jest platformą, na której możemy omawiać te kwestie – powiedział.

Prime/Kommiersant/Reuters/Bartłomiej Sawicki

Jakóbik: Czas na moratorium wobec Nord Stream 2. Polacy mogą ujawnić, jak Kreml gra Gazpromem