Czarna lista USA uderzy w Nord Stream 2 na ostatnim etapie jego budowy

13 stycznia 2021, 06:00 Alert

Reuters ustalił, że Amerykanie planują publikację czarnej listy firm zaangażowanych w projekt Nord Stream 2 na ostatnim etapie budowy tego gazociągu na wodach duńskich około piętnastego stycznia.

14 lub 15 stycznia ma zostać opublikowana lista firm zaangażowanych w budowę spornego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Departament Stanu umieści na niej firmy, które pomogły poprzez zapewnienie sprzętu, ubezpieczenia i certyfikacji. Wcześniej politycy amerykańscy ostrzegali nieoficjalnie Europejczyków zaangażowanych w ten projekt przed negatywnymi konsekwencjami.

Sankcje USA zostały poszerzone w zapisach budżetu obronnego na 2021 rok. Spowodowały one wycofanie się norwskiego DNV GL z procesu certyfikacji Nord Stream 2. Niemcy i Rosjanie odpowiedzieli utworzeniem fundacji mającej chronić ten projekt przed sankcjami, które nie obejmą podmiotów państwowych. Tymczasem fundacja została stworzona przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Nieoficjalnie można usłyszeć, że szykowane są kolejne regulacje mające uderzyć w ten projekt. Przedstawiciele administracji USA zapewniają, że nie dopuszczą do ukończenia tego gazociągu. Do rozstrzygnięcia pozostaje tempo i kierunek polityki nowego prezydenta Joe Bidena, który przejmie urząd 20 stycznia.

Czarna lista zostanie opublikowana w korelacji czasowej z planowanym terminem rozpoczęcia budowy Nord Stream 2 na wodach duńskich. Statek Akademik Czerski po raz kolejny wypłynął 11 stycznia z portu Mukran w Niemczech. Według danych portalu Marine Traffic znajduje się on obecnie w pobliżu Mierzei Wiślanej. Reuters ustalił nieoficjalnie, że na liście może znaleźć się ubezpieczyciel Zurich Insurance Group, który mógłby ubezpieczyć Nord Stream 2 na ostatnim etapie budowy.

Reuters/Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Vicari: Nord Stream 2 jest na krawędzi, ale z okienkiem możliwości (ANALIZA)