Polska liczy na USA ws. sankcji wobec Nord Stream 2. „Nie ma mowy o ich porzuceniu”

1 marca 2021, 06:00 Alert

Minister spraw zagranicznych RP liczy na uwzględnienie stanowiska Polski w rozmowach o sankcjach USA wobec Nord Stream 2. Jego obrońcy są pewni sukcesu, ale są też głosy o nieuchronności uderzenia restrykcjami w firmy, które nie wycofają się z budowy. Nieoficjalnie można usłyszeć, że Amerykanie nie będą negocjować sankcji wobec Nord Stream 2.

Zbigniew Rau. Źródło: Wikicommons
Zbigniew Rau. Źródło: Wikicommons

– Sprawa Nord Streamu 2 bynajmniej jeszcze nie jest przesądzona. Sekretarz (stanu USA) Blinken powiedział, że „będziemy o tym współdecydować” i powiedział „nic o was bez was” – mówił w Polskim Radiu 24 minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

– To jest sprawa bynajmniej jeszcze nie przesądzona. Ja bym powiedział, że co prawda można spekulować na temat możliwości takich negocjacji zakulisowych administracji amerykańskiej z rządem niemieckim, natomiast to, co mi powiedział sekretarz Blinken, a była to także reakcja na mój artykuł opublikowany w „Politico” razem z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy (…), on użył takiego określenia, że „będziemy o tym współdecydować” i powiedział „nic o was bez was” w kontekście Nord Streamu – podkreślił Zbigniew Rau w PR24.

Rau oraz jego ukraiński odpowiednik Dmytro Kuleba zaapelowali do USA na łamach Politico.eu, żeby zatrzymały budowę Nord Stream 2.

Trwa dyskusja na temat poszerzenia listy podmiotów objętych sankcjami USA przeciwko Nord Stream 2. Amerykanie jej nie poszerzyli, rodząc sugestie, że doszli do porozumienia zakulisowego z Niemcami. Zwolennicy tego projektu przekonują, że dojdzie do skutku. – Mam nadzieję, a jestem wręcz przekonany, że a infrastruktura nie tylko zacznie pracować, ale będzie też przedmiotem wielkiego zainteresowania. Wydobycie gazu w Europie spada. Potrzebujemy importu gazu, bo inaczej będziemy mieć jego niedobory. Dlatego potrzebujemy tej infrastruktury – powiedział prezes Wintershall DEA Mario Mehren. Wcześniej jego firma zakończyła finansowanie Nord Stream 2. Oficjalny powód to brak zapotrzebowania na kolejne transze kredytów. Nieoficjalnie można usłyszeć, że chodzi o zabezpieczenie przed sankcjami USA.

Benjamin Schmitt z Uniwersytetu Harvarda przekonuje, że USA powinny zatrzymać Nord Stream 2. Margarita Assenova z Jamestown Foundation przypomina, że sankcje wobec tego przedsięwzięcia wprowadzone do budżetu obronnego na 2021 rok przez Kongres są obowiązkowe i nie mogą być selektywne. Przekonuje, że USA rozmawiają z Niemcami, aby uświadomić ich firmom skalę ryzyka zaangażowania w Nord Stream 2.

Według źródła Axios USA nie prowadzą konsultacji z Niemcami na temat Nord Stream 2 i mieli o tym poinformować dyplomaci amerykańscy w specjalnym połączeniu telefonicznym z przedstawicielami Kongresu. Wicesekretarz biura do spraw europejskich i eurazjatyckich Molly Montgomery miała odrzucić tezę o negocjacjach mających prowadzić do ukończenia Nord Stream 2. Amerykanie mieli jedynie sygnalizować obawy względem tego projektu w rutynowej wymianie opinii z Niemcami.

Polskie Radio 24/Politico/Wiedomosti/Głos Ameryki/Axios/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Polska zagra przeciwko Nord Stream 2 w pierwszej lidze?