Zieloni w Niemczech i parlament USA odrzucają układ o Nord Stream 2. Polska działa

23 lipca 2021, 06:00 Alert
Marcin Przydacz i Derek Chollet
Marcin Przydacz i Derek Chollet. Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Układ o Nord Stream 2 zaproponowany przez USA i Niemcy spotkał się ze sprzeciwem niemieckich Zielonych, którzy mogą wejść do rządu po wyborach we wrześniu, parlamentu amerykańskiego oraz Polski. Ta ostatnia podejmuje wysiłki dyplomatyczne na rzecz rewizji układu.

Krytyka układu o Nord Stream 2 w parlamencie USA

Układ o Nord Stream 2 budzi krytykę w obu izbach parlamentu amerykańskiego oraz w obu partiach. – To błąd geopolityczny naszego pokolenia, który wzmocni Rosję kosztem całego Zachodu – grzmiał senator republikański Ted Cruz w Fox Business. Odniósł się też do argumentu Białego Domu, że Nord Stream 2 był zbudowany w 90 procentach, kiedy prezydent Joe Biden przejmował władzę. – Co oznacza gazociąg zbudowany w 90 procentach? Że jest gotowy w zero procent. Nie będzie działał, dopóki nie zostanie ukończony – mówił Cruz.

Demokratka Marcy Kaptur z Izby Reprezentantów zmobilizowała ponadpartyjną grupę parlamentarną (caucus – przyp. red.) do spraw Ukrainy do wezwania Białego Domu o przeniesienie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z powrotem na lipiec, kiedy będzie pracował parlament. Zapewniła, że Kongres USA jest po stronie Ukrainy i dalej sprzeciwia się projektowi Nord Stream 2. – Biorąc pod uwagę brak naszej zgody na zawieszenie sankcji wobec człowieka Putina Matthiasa Warniga i Nord Stream 2 AG przez administrację Joe Bidena, przyjmujemy z zadowoleniem jednogłośną poprawkę w uchwale komisji do spraw środków Izby Reprezentantów z zapisami o konieczności odwieszenia tych sankcji – czytamy w komunikacie grupy.

Krytyka układu o Nord Stream 2 w Niemczech

Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że „trzyma Rosję za słowo” w sprawie Nord Stream 2. – Rosja powtórzyła, że nie zamierza wykorzystywać energii jako broni. Trzymamy ją za słowo – powiedziała na konferencji prasowej. Dodała, że w razie problemów będzie możliwość wprowadzenia sankcji wobec Kremla.

Tymczasem prorosyjska Alternative for Deutschland straszy rekompensatami dla Gazpromu, jeżeli układ USA-Niemcy zmusi go do ograniczenia dostaw przez Nord Stream 2. – Myślę, że w tym przypadku możliwe jest, że Gazprom otrzyma miliardy dolarów rekompensat – przekonywał Anton Friesen z komisji spraw zagranicznych Bundestagu w komentarzu dla RIA Novosti.

Polska rozmawia z Zielonymi i doradcą Bidena

Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau spotka się we wtorek, 27 lipca z kandydatką Zielonych na kanclerza Niemiec Annaleną Baerbock by rozmawiać o „koniecznym realizmie i solidarności unijnej w relacjach z Rosją”. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Stefan Szynkowski vel Sęk. Warto przypomnieć, że Baerbock jest krytyczna wobec propozycji układu w sprawie Nord Stream 2 przedstawionych przez Niemcy i USA. – Ten projekt jest szkodliwy z punktu widzenia polityki klimatycznej i geostrategicznie – powiedziała Frankfurter Allgemeine Zeitung. – Wschodni Europejczycy słusznie są źli z tego powodu – dodała.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz spotkał się z doradcą sekretarza stanu USA Derekiem Cholletem, by rozmawiać między innymi o Nord Stream 2. MSZ podał, że wizyta w Warszawie miała charakter roboczy. Agenda rozmów w MSZ obejmowała relacje dwustronne, stosunki transatlantyckie, kwestie polityki bezpieczeństwa i obrony, w tym bezpieczeństwa energetycznego oraz Inicjatywy Trójmorza. Głównym celem wizyty doradcy Sekretarza Stanu Antony’ego Blinkena jest przedstawienie szczegółów amerykańsko-niemieckiego porozumienia dotyczącego Nord Stream 2. – Rezygnacja z prób zatrzymania uruchomienia rurociągu NS2 stworzyła zagrożenie dla Ukrainy i Europy Środkowej w wymiarach politycznym, militarnym i energetycznym, jednocześnie wzmacniając potencjał Rosji do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz utrwaliła podziały w gronie państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej – przekazał swojemu amerykańskiemu rozmówcy wiceszef polskiej dyplomacji. – NS2 to projekt geopolityczny, a nie gospodarczy, który uzależni Niemcy i pośrednio całą UE od rosyjskiego gazu i umocni wpływy Moskwy. Porozumienie nie zniweluje powstałego w wyniku uruchomienia NS2 deficytu bezpieczeństwa energetycznego – dodał.

Chollet rozmawiał także z pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim, o czym informował BiznesAlert.pl. – Podzielamy obawy Polski w sprawie Nord Stream 2. Nie dopuścimy do tego, aby Rosja kiedykolwiek w przyszłości użyła energii jako broni. – zapewnił chargé de affairs ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

Prezydent RP Andrzej Duda uznał, że porozumienie w sprawie Nord Stream 2 „zmniejsza bezpieczeństwo” znacznej części Europy i może zachęcać Kreml do polityki faktów dokonanych. – Znamienny jest fakt, że porozumienie wynegocjowano ponad głowami wielu państw, zwłaszcza Ukrainy, a o jego zawarciu kanclerz Merkel osobiście poinformowała Wladimira Putina – powiedział. – deklaracja pozwala w sposób nieskrępowany ukończyć budowę Nord Stream 2, nie wprowadza moratorium na jego użytkowanie i w rzeczywistości może być wręcz zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych – dodał.

Kommiersant/Frankfurter Allgemeine Zeitung/Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Twitter/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nie ma układu o Nord Stream 2 dopóki nie ma układu. Trójkąt Lubelski może działać