Budowa Nord Stream 2 staje przez groźbę sankcji USA

21 grudnia 2019, 08:30 Alert
fot. Nord Stream 2
Budowa na morzu. Fot. Nord Stream 2

Spółka Allseas odpowiedzialna za budowę Nord Stream 2 zawiesiła prace w oczekiwaniu na wejście w życie sankcji USA zapowiadanych przez Waszyngton. Prezydent USA Donald Trump podpisał projekt budżetu zawierający wspomniane obostrzenia.

Nord Stream 2 stop

Allseas informuje na stronie internetowej, że spodziewa się wprowadzenia National Defense Authorization Act, czyli budżetu obronnego, zawierającego zapisy o sankcjach wobec firm zaangażowanych w projekt Nord Stream 2 i oczekuje wytycznych władz amerykańskich w zakresie regulacyjnym, technicznym i środowiskowym.

Rosyjski Gazprom, do którego należy projekt, przekonuje o możliwości dokończenia budowy bez wsparcia firm zagranicznych.

Trump podpisał sankcje wobec Nord Stream 2

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok w rekordowej wysokości 738 mld dol. Wpisano w nią m. in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2 i deklarację współpracy wojskowej z Polską. Zwiększono pomoc wojskową dla Ukrainy.

Ceremonia podpisania ustawy była transmitowana na żywo przez główne amerykańskie sieci telewizyjne.

Ustawa o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act – NDAA) przeznacza na podstawowy budżet resortu obrony 635 mld dolarów. 71,5 mld wyasygnowano na kontynuowanie misji wojskowych w Afganistanie, Syrii i Jemenie oraz na zwalczanie organizacji terrorystycznych w innych krajach.

31,5 mld dolarów przeznaczono na utrzymywanie gotowości bojowej arsenału nuklearnego oraz na jego modernizację zgodnie z zaleceniami resortu energetyki. Ustawa przewiduje też utworzenie sił kosmicznych jako oddzielnego, rodzaju sił zbrojnych USA.

Na pomoc wojskową dla Ukrainy , w tym na systemy rakiet samosterujących obrony wybrzeża i na pociski przeciwokrętowe, ustawa przeznacza 300 mln dolarów, tzn. o 50 mln więcej niż w budżecie na rok 2019.

Ustawa zawiera również zapis, który „zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu dokonanej przez Federację Rosyjską” a także zakazuje współpracy wojskowej z Rosją.

Sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2 a także rurociąg „Turecki potok” dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą sankcje.

Ustawa, ciesząca się poparciem większości Republikanów i Demokratów głosi, że Polska jest „wartościowym sojusznikiem w NATO od 1999 roku” i „ważnym sojusznikiem USA”. Przypomina, że polskie oddziały „wniosły znaczący wkład” w operacje w Afganistanie, Iraku, Kosowie i w walce z Państwem Islamskim (IS) a Polska wydaje 2 proc. swojego PKB na obronność.

„Stany Zjednoczone potwierdzają swoje poparcie dla zasady kolektywnej obrony z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego dla członków NATO, w tym Polski” i „doceniają ważną rolę, którą odgrywa Polska w NATO w wysiłkach, by utrzymać wiarygodne działania odstraszające w Europie” – czytamy w ustawie.

Dokument wspiera dalszą współpracę w dziedzinie obronności z Warszawą i „poszukiwanie szans na wojskową współpracę, ulepszenie infrastruktury i inwestycje obronne z Polską”. Dodaje, że obecne oraz planowane projekty finansowane przez Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative – EDI) „powinny być całkowicie wdrożone”.

Przewidziano także środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych, związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc., a pracownicy cywilni resortu obrony 12-tygodniowy płatny urlop rodzicielski.

Allseas/Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik