Wodór z Nord Stream 2 posłuży dążeniu ku neutralności klimatycznej

19 lutego 2020, 06:30 Alert
Peter Altmaier
Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier. Źródło: Wikipedia

Niemiecka NTV donosi, że rząd federalny Niemiec rozmawiał z Rosjanami o współpracy przy dostawach wodoru przez Nord Stream 2, które mogą przyczynić się do realizacji celu neutralności klimatycznej.

Wiceminister energetyki Rosji Paweł Sorokin powiedział w Berlinie, że dostawy wodoru przez Nord Stream 2 „są faktycznie możliwe” w 5-7 procentach. – Wciąż mamy nowe pomysły pozyskiwania energii w Rosji i transportowania jej dalej – przyznał wiceminister. Wodór ma być jednym z priorytetów badań.

Minisiter gospodarki Niemiec Peter Altmaier, który spotkał się z Sorokinem, przyznał, że wodór ma wielki potencjał, niezależnie czy będzie zielony (pochodzący z elektrolizy zasilanej Odnawialnymi Źródłami Energii) czy niebieski (z gazu pozbawionego CO2). Altmaier przyznał, że zapotrzebowanie na gaz w Niemczech będzie rosło przez odejście od atomu. – Dlatego jest uzasadnienie dla Nord Stream 2 – stwierdził. Jego zdaniem projekt leży w interesie jego kraju i Rosji.

Niemcy i Rosja mają stworzyć grupę roboczą do spraw polityki neutralności klimatycznej. Wyraził też nadzieję na postęp w dialogu na temat nielegalnej aneksji Krymu. Skrytykował sankcje USA wobec Nord Stream 2 i przekonywał, że nie przyniosą „komplikacji”.

NTV/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową