Norwedzy przestaną wspierać San Leon Energy ze względów etycznych

7 marca 2016, 07:00 Alert
ropanaftowa

(Natural Gas Europe/Bartek Sawicki)

Norweski Bank Centralny poinformował, że Państwowy Fundusz Majątkowy, sprzeda posiadane akcje irlandzkiego koncernu San Leon Energy. Powodem takiej decyzji są kontrowersyjne, zdaniem Norwegów, działania koncernu w Saharze Zachodniej.

W oświadczeniu wydanym pod koniec zeszłego tygodnia, Norweski Bank Centralny podkreślił, że decyzja o pozbyciu się z portfela inwestycyjnego udziałów w koncernie została wydana w oparciu o „ryzyko poważnych naruszeń podstawowych norm etycznych” w Saharze Zachodniej.

Decyzję podjęto po grudniowych uwagach Norweskiej Rady Etyki, która zaleciła pozbycie się z portfela inwestycyjnego Funduszu, akcji San Leon Energy. Zdaniem Rady, koncern poszukując ropy i gazu w Saharze Zachodniej,  w imieniu władz Maroka narusza fundamentalne normy etyczne. – W ramach prawa międzynarodowego wykorzystanie zasobów naturalnych może być dopuszczalne jeśli odbywa się to zgodnie z wolą i życzeniem miejscowej ludności. Rada uważa, że trwające na Sacharze Zachodniej prace odbywają się bez zgodny miejscowej ludności – podkreśla w swoim uzasadnieniu Rada.

San Leon Energy odmówił komentarza, zaznaczając, że firma nie udziela komentarzy dotyczących działań innych podmiotów czy funduszy inwestycyjnych.