Aktywiści protestują przeciwko ropie w Norwegii. Blokują ministerstwo i terminal naftowy (WIDEO)

24 sierpnia 2021, 11:15 Alert
Blokada terminala Equinora fot.Extinction rebellion
Blokada terminala Equinora fot.Extinction rebellion

Organizacja ekologiczna Extinction Rebellion zorganizowała okupację budynku ministerstwa ropy i energii Królestwa Norwegii w Oslo. Aktywiści domagali się wprowadzenia embarga na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej na szelfie norweskim. 

Blokada ministerstwa

Aktywiści blokowali dostęp do ministerstwa przez pięć godzin. Część z nich zabarykadowała się wewnątrz budynku ministerstwa, m.in. w recepcji, a część blokowała wejście od zewnątrz, nie dopuszczając nikogo do środka. Policja aresztowała 19 działaczy Extinction Rebellion będących w budynku, a także 32 znajdujących się na zewnątrz.

Norweska minister ds. ropy i energetyki powiedziała, że popiera postulaty klimatyczne, ale sprzeciwia się sposobowi aktywistów walki o nie.

– Nigdy nie odniesiemy sukcesu w walce ze zmianami klimatycznymi, jeśli po drodze zlikwidujemy demokrację – napisała w oświadczeniu Tina Bru.

Blokada terminala Equinora

W ubiegłym tygodniu doszło do wstrzymania pracy terminala załadunkowego ropy w Sture w wyniku blokady urządzonej przez Extinction Rebellion.

Aktywiści wpłynęli łodzią do strefy bezpieczeństwa terminalu, a także zablokowali drogę prowadzącą do terminalu zakłócając jego prace. Właściciel terminala – Equinor wstrzymał załadunek tankowca TS Bergen Aframax. Według Equinor, Sture jest głównym zakładem eksportowym ropy naftowej, która dostarczana jest rurociągiem z kilku przybrzeżnych złóż, w tym z Oseberg z Equinor, Edvard Grieg z Lundin Energy i Ivar Aasen z Aker BP.

Aktywiści prowadzą akcje nieposłuszeństwa społecznego, tłumacząc to brakiem reakcji rządzących na postępujące zmiany klimatu. Grupa ma charakter międzynarodowy.

Mariusz Marszałkowski

Whoopi Goldberg użyczyła głosu w filmie o konieczności walki o klimat