Novatek stawia na LNG z Arktyki

31 marca 2017, 15:00 Alert

Novatek stawia na rozwój projektów LNG w Arktyce. Wzywa jednocześnie do wsparcia rodzimej produkcji sprzętu dla przyszłych terminali.

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.
Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Zasoby półwyspów jamalskiego i gydańskiego dadzą możliwość produkcji ponad 70 mln ton LNG rocznie – powiedział prezes zarządu oraz członek rady dyrektorów Novateku Leonid Michelson.
– Jamał i Gydań posiadają ogromną bazę surowcową, która według naszych szacunków pozwala na produkcję ponad 70 mln ton LNG rocznie – powiedział Michelson, zaznaczając, że wykorzystanie potencjału wspomnianych regionów pomoże stworzyć klaster LNG, w którym będzie ulokowane ponad 15 procent światowej produkcji paliwa.

Stwierdził również, że zebrane doświadczenie daje podstawy do realizacji kolejnych projektów takich jak rozpoczęty Arctic LNG 2.

Novatek zamierza zbudować w Rosji co najmniej dwa terminale LNG. Terminal Jamał LNG o przepustowości 16,5 mln ton i wartości 27 mld dolarów ma zostać uruchomiony w 2017 roku. Do francuskiego Totala i chińskiego CNPC należy po 20 procent udziałów, a kolejne 9,9 procent znajduje się w posiadaniu Funduszu Jedwabnego Szlaku. W kwietniu 2016 roku The Export-Import Bank of China oraz China Development Bank zgodziły się dofinansować projekt kwotą 12 mld dolarów. Ponadto 150 mld rubli kredytu udzielił Fundusz Bogactwa Narodowego oraz Sbierbank i Gazprombank – 3,6 mld euro (łącznie 13 mld dolarów kredytu).

Spółka Yamal LNG (50,1 procent udziałów należy do Novateku) 12 grudnia ubiegłego roku poinformowała o podpisaniu umowy z włoskim bankiem Intesa Sanpaolo oraz o uruchomieniu linii kredytowych w kwocie 750 mln euro.

Tempo prac przy projekcie pochwalił prezydent Rosji Władimir Putin. Jego zdaniem utrzymanie takiego tempa budowy pozwoli Rosji stać się największym producentem LNG na świecie. – Jeżeli będziemy działali w ten sposób i w takim tempie to oczywiście, bez najmniejszych wątpliwości Rosja nie tylko może ale stanie się największym producentem LNG na świecie– powiedział Putin.

Podziękował również zagranicznym partnerom projektu Jamał LNG, za to, że ,,w niego wierzą, aktywnie w nim uczestniczą oraz wspierają go technologicznie oraz finansowo”.

Rosyjski prezydent podkreślił, że bardzo ważne jest aby ,,uwzględnić, iż obecnie na światowych rynkach energetycznych nie ma najlepszej koniunktury”. Według Putina Rosja wychodzi z założenia, że ,,zapotrzebowanie na surowce energetyczne będzie rosło i w tym kierunku podejmowane są działania”.

Według zapowiedzi Michelsona do końca 2018 roku ma rozpocząć się budowa projektu Arctic LNG 2, który ma zostać ukończony na przełomie 2022 i 2023 roku. Jego przepustowość będzie porównywalna do Jamał LNG. Pod względem inwestycyjnym ma on być prawie trzykrotnie tańszy i ma kosztować 10 mld dolarów. Oszczędności mają powstać dzięki zlokalizowaniu linii technologicznych terminalu do 6 mln ton na morskich platformach grawitacyjnych, które mają zostać wyprodukowane w stoczni w Murmańsku. Co ciekawe ma je wybudować Novatek (trwa etap projektowy – przyp. red.). Bazą surowcową dla Arctic LNG jest złoże Salmanowskie na półwyspie gydańskim, którego udokumentowane zasoby wynoszą 235,2 mld m3. Według niepotwierdzonych szacunków mogą one wynosić nawet 1,2 bln m3.

Jednocześnie prezes Novateku zaproponował, aby przyjąć państwowy program na rzecz wsparcia rodzimych spółek produkujących sprzęt dla Arktyki. Według niego taki program powinien zawierać analogiczne środki, które są obecnie przewidziane dla priorytetowych obszarów. Jego zdaniem zwiększenie konkurencyjności krajowych producentów będzie przyczyniało się do zwiększenia produkcji sprzętu dla projektów LNG.

TASS/RBK/Piotr Stępiński