Nowa KW bez grup energetycznych

7 lipca 2015, 08:11 Alert
Kopalnia

(Rzeczpospolita/CIRE)

Grupy energetyczne nie chcą wziąć udziału w planie ratowania Kompanii Węglowej – donosi „Rzeczpospolita”. Według dziennika żadna z czterech grup energetycznych nie jest zainteresowana udziałem w projekcie Nowej Kompani Węglowej.

Oferty wstępne od inwestorów zainteresowanych kupnem udziałów w Nowej Kompanii Węglowej powinny wpłynąć do 7 lipca br. – deklarował dwa tygodnie temu w Sejmie wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

Według informacji „Rzeczpospolitej” wszystkie kontrolowane przez Skarb Państwa grupy energetyczne dostały ofertę udziału w procesie tworzenia Nowej KW, ale jest mało prawdopodobne, żeby na nią pozytywnie odpowiedziały.

Jak pisze dziennik, wiadomo że pieniędzy na Nową KW nie wyłożą Energa i Enea. Tauron według „Rz” „wymiga się” z tego procesu dzięki zaangażowaniu w przejęcie kopalni Brzeszcze. Również PGE, które dotychczas konsekwentnie odmawia komentarzy w tej sprawie, najpewniej też nie weźmie udziału w ratowaniu KW – czytamy w dzienniku.

W tej sytuacji najprawdopodobniej w Nową KW zainwestują PIR oraz BGK poprzez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw – ogłoszony w rządowym programie dla Śląska – pisze „Rz”.