Nowe firmy objęte unijnymi sankcjami. Za budowę mostu na Krym

3 sierpnia 2018, 06:00 Alert

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uchwaliły sankcje wobec rosyjskich firm, które brały udział w nielegalnej budowie mostu łączącego Rosję i zaanektowany w 2014 roku Krym.

Most na Krym przez Cieśninę Kerczeńską. Fot. Wikimedia Commons
Most na Krym przez Cieśninę Kerczeńską. Fot. Wikimedia Commons

Rada Unii Europejskiej uznała, że sześć rosyjskich spółek: „Poprzez swoje działania poparło ugruntowanie rosyjskiej kontroli nad nielegalnie zaanektowanym półwyspem krymskim, co z kolei podważyło integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.” Sankcje dotyczą zamrożenia aktywów w UE i uniemożliwienia wsparcia finansowego tych przedsiębiorstw przez podmioty i osoby związane z UE. Agencja Reuters podała, że trzy wymienione w dokumencie przedsiębiorstwa: PJSC Mostotrest ( MSTT.MM ), SGM i Strojgazmontazh Most OOO są kontrolowane przez byłego sparing partnera w judo prezydenta Władimira Putina, miliardera Arkadija Rotenberga. Pozostałe to firma budowlana CJSC VAD, firma inżynieryjna GPSM i Stocznia Zaliw.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Pavlo Klimkin, wyraził na Twitterze swoje zadowolenie z wprowadzenia sankcji i dodał, że jest to: „Ważne ostrzeżenie także dla europejskich przedsiębiorstw, aby nie chodzić po kruchym lodzie.”

Po tym, jak prorosyjski prezydent Ukrainy w 2014 roku został odsunięty od władzy, Rosja wkroczyła na terytorium Ukrainy i zajęła Krym. Zachód potępił to działanie jako bezprawną aneksję i nałożył sankcje na Moskwę.

Po zajęciu Półwyspu, Kreml zarządził budowę mostu mającego połączyć Krym z Rosją. Koszty jego budowy oszacowano na kwotę 3,6 miliarda dolarów.

Most, którego część została odsłonięta przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w maju, wywołał silną krytykę ze strony UE, która twierdzi, że jest to kolejne naruszenie suwerenności Ukrainy.

BNN News/Reuters/Roma Bojanowicz