Tchórzewski: Nowela OZE czeka na koniec negocjacji międzyresortowych

21 lutego 2018, 06:30 Energetyka

W sprawie nowelizacji ustawy o OZE nie zostały jeszcze dopięte wszystkie uzgodnienia międzyresortowe – wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego na antenie TVP Info. Jednocześnie według ministra stanowisko w sprawie projektu nowelizacji powinno zostać wypracowane na następne posiedzenie rządu i Rada Ministrów bez problemów przyjmie ustawę.

Krzysztof Tchórzewski / fot. Ministerstwo Energii

Trwają negocjacje w rządzie

Pytany, dlaczego rząd nie zajął się na wtorkowym posiedzeniu projektem nowelizacji ustawy o OZE, co było planowane, odpowiedział: „Zrezygnowałem z obrad nad ustawą na dzisiejszym rządzie, nie zostały jeszcze dopięte wszystkie uzgodnienia międzyresortowe”.

„Sprawa jest dość pilna, bo może nam grozić niewykonanie naszych zobowiązań w stosunku do Komisji Europejskiej, 15 proc. (udziału OZE w zużyciu energii – przyp. PAP Biznes) do 2020 r., więc pewne rzeczy trzeba przyspieszać, rozwiązania, które spowodują, że inwestycji będzie wystarczająco dużo. Potrzeba fotowoltaiki, biogazowni. Myślę, że na następne posiedzenie Rady Ministrów będę miał wypracowane stanowisko i rząd przyjmie tę ustawę bez problemów” – dodał.

Projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii rząd miał się zająć we wtorek. Celem noweli jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska m.in. poprzez efektywne i racjonalne wykorzystanie OZE. Zmiany pozwolą wykorzystywać do celów energetycznych produkty uboczne lub pozostałości z rolnictwa czy przemysłu, który korzysta z surowców rolniczych.

Projekt czeka na akceptację

Projekt zaakceptował Stały Komitet Rady Ministrów. Tchórzewski mówił PAP piątek, że projekt likwiduje potencjalne kolizje polskich przepisów dot. energetyki wiatrowej z prawem europejskim. „Niektóre rozwiązania, przyjęte w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są dyskryminujące dla inwestorów pod kątem przepisów dotyczących pomocy publicznej i jesteśmy wzywani do ich usunięcia” – mówił minister.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii m.in. przywraca możliwość jednolitego opodatkowania elektrowni wiatrowych. W myśl projektu podatek od nieruchomości będzie się naliczać jedynie od części budowlanej, tak jak to przewidują przepisy ogólnobudowlane.

Zmienione też będą przepisy przewidujące, że w momencie wejścia w życie poprzedniej nowelizacji, inwestorzy mieli trzy lata na dokończenie rozpoczętych budów. Ale – jak zwrócił uwagę minister – „przepisy ogólnobudowlane zakładają trzy lata na rozpoczęcie budowy, od czasu uzyskania pozwolenia na budowę. W związku z tym, przywracamy obowiązywanie przepisów dotyczących wszystkich budów. To kończy potencjalne kolizje z prawem europejskim” – podkreślił.

Nadal pozostaje minimalna odległość budowy wieży elektrowni wiatrowej od zabudowań – w odległości 10-krotności jej wysokości. Zmienione zostaną natomiast przepisy, z których wynika, że zasada minimalnej odległości działa w dwie strony – że nie można postawić budynku w odległości od wiatraka mniejszej niż 10-krotność wysokości.

CIRE.PL