Mniej nowych mocy w morskiej energetyce wiatrowej w Europie

28 lipca 2016, 07:00 Alert

(CIRE.PL)

W pierwszej połowie 2016 roku w Europie przyłączono do sieci 511 MW nowych mocy w morskich farmach wiatrowych, to o 78 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jednak inwestycje w morską energetykę wiatrową były w pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. na rekordowym poziomie – wynika z informacji stowarzyszenie Wind Europe.

Z danych Wind Europe wynika, że moc zainstalowana w morskich elektrowniach wiatrowych w Europie wynosi 11 538 MW. Na morzach wokół Starego kontynentu działają obecnie 82 farmy wiatrowe. Jednak w pierwszym półroczu 2016 roku tylko Niemcy (258MW) i Holandii (253MW) przyłączyły do sieci nowe farmy wiatrowe.

Jednak w ocenie stowarzyszenia poziom inwestycji w morską energetykę wiatrową w Europie wskazuje, że w kolejnych miesiącach i latach można się spodziewać zdecydowanego przyrostu mocy. Tylko w pierwszym półroczu br. inwestycje morskie farmy wiatrowe sięgnęły według danych Wind Europe 14 mld euro, a przypadku siedmiu projektów inwestycyjnych na łączną moc 3,7 GW zapadły ostateczne decyzje inwestycyjne.