Nowym sankcjom wobec Nord Stream 2 zabrakło kilku głosów w USA a Polska ostrzega przed wojną z Rosją

13 stycznia 2022, 22:00 Alert
Wyniki głosowania w Senacie USA w sprawie ustawy przeciwko Nord Stream 2. Fot. Senat USA
Wyniki głosowania w Senacie USA w sprawie ustawy przeciwko Nord Stream 2. Fot. Senat USA

Senat USA odrzucił propozycję nowych sankcji wobec Nord Stream 2 przygotowaną przez republikańskiego senatora Teda Cruza i wybrał propozycję Demokratów od Boba Menendeza, która jedynie dopuszcza możliwość sankcji w razie ataku Rosji na Ukrainę. Polska ostrzega przed wojną.

Ustawa DUSA proponowana przez Cruza wymagała 60 głosów do przejścia głosowania i otrzymała 55 przy 43 głosach sprzeciwu. Zakładała możliwość odrzucenia weta prezydenckiego w razie sprzeciwu. Miała doprowadzić do odwieszenia sankcji na podmioty zaangażowane w Nord Stream 2, ale Demokraci obawiali się, że uderzy w Niemców, z którymi umówili się na sankcje wobec Rosji tylko w razie ataku na Ukrainę. W tym duchu jest utrzymany projekt Menendeza. Jednakże ustawa Cruza miała zostać przegłosowana w zamian za zgodę na nominacje ambasadorskie blokowane przez tego senatora.

Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau przewodniczący obradom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powiedział, że Europa stoi przed widmem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Rosjanie przekonują, że rozmowa USA-Rosja, NATO-Rosja i w OBWE nie przyniosły rezultatu. Ambasador Aleksander Łukasiewicz ostrzega przed „katastrofalnymi konsekwencjami”.

Warto przypomnieć, że Międzynarodowa Agencja Energii oskarżyła Rosję o celowe ograniczenie dostaw gazu do Europy w celu wzmożenia kryzysu energetycznego. Rosjanie są oskarżani, że chcą w ten sposób wymusić Nord Stream 2 i nowe kontrakty długoterminowe jak ten kończący się w Polsce w 2022 roku.

Wojciech Jakóbik

Zyska: Strategia wodorowa Polski pomoże stworzyć nowy przemysł (ROZMOWA)