O innowacjach w energetyce. Impact’17 pod patronatem BiznesAlert.pl

19 maja 2017, 12:30 Alert

Energetyka jest sektorem strategicznym dla każdego kraju, a jej rozwój w kontekście zachodzących zmian technologicznych jest wyzwaniem. Najbliższa przyszłość energetyki będzie się koncentrowała na dwóch aspektach – magazynowaniu energii  i stabilności sieci energetycznej. Będą to główne zagadnienia podejmowane w trakcie wydarzenia impact’17, które w dniach 31 maja – 1 czerwca odbędzie się w Krakowie. Jednym z gości pierwszego dnia impact’17, będzie Bertrand Piccard, przedsiębiorca, wizjoner i współtwórca samolotu napędzanego energią słoneczną Solar Impulse 2, którym w 2016 r. okrążył Ziemię.

Na magazynowaniu energii skupia się uwaga najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Gabinet Premier Wielkiej Brytanii – Theresy May w kwietniu br. zapowiedział, że w ramach rządowej strategii przemysłowej ISCF (Industrial Strategy Challenge Fund), której roczny budżet przeznaczany na badania i innowacje ma wynosić ponad miliard funtów, 1/4 tej kwoty przeznaczy na obszar związany z bateriami i magazynowaniem energii. Brytyjski rząd kontynuuje ponadto oferowanie zachęt dla kupujących samochody ładowane z gniazdka elektrycznego. Maksymalna dopłata na auta zaliczone do kategorii „ultra-niskoemisyjnych” wynosi 4,5 tys. funtów, a w przypadku samochodów hybrydowych dopłata może wynieść 2,5 tys. funtów. Dodatkowo Londyn oferuje dopłatę w wysokości do 500 funtów na montaż domowej stacji ładowania.

Innym ciekawym rozwiązaniem w Wielkiej Brytanii jest inwestycja Vattenfall na południu Walli. Projekt Pen y Cymoedd składa się z 76 elektrowni wiatrowych, które mają produkować w skali roku 230 GWh energii elektrycznej. Taka ilość odpowiada konsumpcji generowanej przez około 188 tys. brytyjskich gospodarstw domowych. Pracę farmy wiatrowej będą wspierać magazyny energii, które dostarczy BMW. Zastosowanie tysiąca zestawów baterii, każdy o mocy 33 kW, wykorzystywanych wcześniej w elektrycznych BMW i3 pozwoli na magazynowanie nadwyżek produkowanej energii i na lepszą współpracę farmy wiatrowej z siecią elektroenergetyczną.

Jeśli chodzi o technologię magazynowania energii w Polsce, prowadzone są prace rozwojowe nad dużymi magazynami systemowymi o mocach rzędu 150 megawatów, które z powodzeniem mogą wspierać rozwój sektora wytwarzania niskoemisyjnego. Ciekawą propozycją jest również rządowa koncepcja tworzenia klastrów energii. Tworzenie energetyki prokonsumenckiej na poziomie gmin czy powiatów znacznie poprawia bezpieczeństwo energetyczne. Dodatkowym walorem takich przedsięwzięć jest zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej regionów, w których są one realizowane. Powstają bowiem nowe miejsca pracy. Inną korzyścią tego modelu jest możliwość łatwego pozyskania zewnętrznego finansowania.

Na przełomie 2017 i 2018 r. planowane jest wejście w życie ustawy Ministerstwa Energii o elektromobliności i paliwach alternatywnych. Będący obecnie w konsultacjach społecznych projekt ustawy, obok regulacji dotyczących budowy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych i użytkowania takich pojazdów – wprowadza także regulacje istotne dla powstającego w naszym kraju rynku magazynowania energii, a także mechanizmów zarządzania popytem.

Ważnym wydarzeniem dla rozwoju energetyki w Polsce, było podpisane w marcu br. porozumienie w sprawie polsko-japońskiego projektu badawczo-rozwojowego magazynów energii. W jego ramach zostanie opracowany i wdrożony w polskim systemie elektroenergetycznym system automatyki Special Protection Scheme (SPS) oraz hybrydowy magazyn energii złożony z baterii litowo-jonowych i ołowiano-kwasowych.

Kwestie związane z energetyką będą omawiane w ramach ścieżki tematycznej impact’17 – energy&resources. Wśród ekspertów zaproszonych do dyskusji o przyszłości sektora energetycznego znaleźli się m.in.: Bertrand Piccard z Solar Impulse, Michał Kurtyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii; Łukasz Kroplewski, PGNiG; Jarosław Broda, Tauron; Diego Pavia, KIC InnoEnergy; prof. Grzegorz Benysek, Uniwersytet Zielonogórski.

W stronę gospodarki 4.0 – impact’17 w Krakowie

Oprócz energy&resources dyskusje będą się toczyły w 11 ścieżkach tematycznych np. industry 4.0, mobility, fintech&e-commerce, biotechnology&digital health, creative industries, digital state, techcity, investments i entrepreneurship.

Siłą napędową impact’17 są również interakcje między wszystkimi środowiskami związanymi z nowymi technologiami, wymiana ich doświadczeń, a także nawiązywanie nowych kontaktów. Uczestnicy impact’17 będą mieli do wyboru 9 formatów networkingowych, w tym m.in. prezentacje najlepszych startupów z Europy Środkowej i Wschodniej, spotkania indywidualne z mentorami i inwestorami. Tylko dla samych start-upów przewidziano łącznie ponad 1000 spotkań z korporacjami.

Dzięki impact’17, na dwa dni Kraków zamieni się w stolicę innowacji, a wizjonerzy i twórcy najbardziej zaawansowanych technologii, prezesi światowych koncernów, ambitni twórcy startupów, kreatywni naukowcy, a także administracja rządowa będą debatować nad szansami i zagrożeniami gospodarki 4.0. W jednym miejscu spotkają się przedstawiciele setek firm i organizacji m.in.: World Economic Forum, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, MasterCard, RoboSavvy, TMobile, Ministerstwa Cyfryzacji, University of Chicago Samsung, 500 Startups, AstraZeneca, Microsoft, Siemens AG, Monetary Authority of Singapore, Uber, TechCrunch, PayU, Harvard Medical School czy Ministerstwa Rozwoju.

Celem impact’17 jest stworzenie platformy, która połączy technologiczne wizje i działania wielu środowisk, tak aby w pełni cyfrowa gospodarka stała się faktem. Uczestnicy impact’17 będą dążyli do wykreowania trwałej społeczności zintegrowanej wokół gospodarki 4.0 i digitalizacji, która będzie wpływać na standardy rządów oraz doradzać innowacyjne rozwiązania w różnych obszarach.