Obajtek: Fuzja Orlenu i Lotosu to obopólna korzyść. Wniosek do KE na początku lipca

24 czerwca 2019, 15:00 Energetyka

Fuzja Orlenu z Lotosem będzie oznaczała wzmocnienie dla obu spółek. Nie mamy w tej chwili w Polsce spółek, które są w stanie dokonywać dużych inwestycji. W skali europejskiej zarówno Orlen, jak i Lotos są zaliczane do małych firm. Dzisiaj przy zakupie ropy jesteśmy małymi odbiorcami. Dopiero po fuzji z Lotosem będziemy średnim graczem – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. 

Daniel Obajtek. Fot. PKN Orlen
Daniel Obajtek. Fot. PKN Orlen

Przedstawiciel polskiego koncernu podkreślił, że fuzja jest ważna wszystkich. – Dziś trzeba inwestować w niskoemisyjną produkcję energii, a do tego trzeba wielkich nakładów finansowych. W tej chwili mamy dwie państwowe firmy, które ze sobą rywalizują. Nikt nie myśli o tym, by usunąć Lotos z Wybrzeża, my dokonujemy fuzji, by tę spółkę rozwijać. Orlen inwestuje w każdą spółkę, którą nabył, dlatego nie ma obawy, że Lotos przestanie się rozwijać. Ta firma będzie miała zupełnie inną siłę i inne oddziaływanie na gospodarkę – powiedział Obajtek.

– Fuzja Orlenu i Lotosu stworzy czempiona z korzyścią dla całej gospodarki. Gospodarka rozwija się wspólnie z całą gospodarką, Orlen ma też wielki wpływ na całą gospodarkę. Synergia ma służyć temu, byśmy działali jeszcze lepiej. Dzisiaj firma, która ma jeden filar, nigdy nie będzie stabilna. Orlen przerabia paliwa i działa w przemyśle petrochemicznym, ma wiele filarów, które sprawiają, że jest stabilny. Im więcej filarów, tym większa stabilność – wyjaśnił przedstawiciel PKN Orlen. Obajtek podkreślił, że nie ma potrzeby dublowania swojej działalności.

„Wniosek ws. połączenia Grupy Lotos i PKN Orlen zostanie złożony do Komisji Europejskiej na przełomie czerwca i lipca. Sądzę, że w pierwszych dniach lipca będzie złożony wniosek, bo jeszcze cały czas odpowiadamy Komisji na setki pytań. I taki wniosek zostanie złożony” – powiedział PKN Orlen Daniel Obajtek we wtorek w Radiu Gdańsk. Podkreślił, że proces połączenia dwóch spółek paliwowych jest „ważny dla Wybrzeża, Orlenu i Polski”.

„I w momencie, kiedy doprowadzimy do tego procesu, wszyscy są wygrani (…) Uważamy, że ten proces tylko i wyłącznie może pomóc takim firmom jak Orlen i Lotos. To nie jest proces, który zagraża funkcjonowaniu Lotosu. Lotos zostanie na Wybrzeżu i jeszcze będzie bardziej się rozwijał. Czy my jako polska firma, która w przeciągu trzech lat zarobiła 19 miliardów złotych, mamy inwestować poza granicami kraju? Nie – my głównie musimy inwestować u nas w kraju. Więc my, kupując Lotos, gwarantujemy jeszcze szybszy rozwój tej spółki, a co za tym idzie jeszcze większe podatki tu na Wybrzeżu. Bo nic się nie zmieni poza właścicielem. Siedziba Lotosu pozostanie na Wybrzeżu” – mówił szef PKN Orlen.

Ocenił, że połączenie obu firm będzie też korzystne dla klientów. „Dzisiaj Lotos i Orlen jesteśmy małymi odbiorcami ropy naftowej. Po połączeniu, będziemy średnimi odbiorcami ropy, a co za tym idzie będziemy mieć inną cenę na zakupie baryłki ropy i to spowoduje również stabilność cen na stacji” – dodał.

Obajtek był też pytany, czy nie obawia się, że na rozpatrywanie wniosku przez KE rzutować będą „lobbystyczne działania konkurencji ze Wschodu” i „czynniki polityczne”. „Oczywiście, my nie tylko mamy obawy, ale to widzimy. My walczymy pod względem merytorycznym, cały świat ma praktycznie te procesy synergii już za sobą, Europa ma za sobą (…) To jedyna droga, by się tak naprawdę rozwijać. Ja sobie zdaję sprawę, że nie wszystkim się to podoba, ale to jest część Europy i to nie jest tylko rynek polski, my mamy też oddziaływanie na inne rynki Trójmorza praktycznie. Jesteśmy odważnymi ludźmi, musimy ten proces zacząć, realizować i konsekwentnie iść krok za krokiem i przedstawiać swoje argumenty. I na pewno nie damy się wystraszyć różnym politycznym podszeptom i różnym niestandardowym działaniom w tym zakresie. My działamy zgodnie z prawem, mamy argumenty na to” – zapewnił Obajtek.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński
AKTUALIZACJA: 25 czerwca 2019 roku, godz. 11:20 – wypowiedź Obajtka dla Radia Gdańsk