Obajtek: Obniżenie wysokości danin na paliwa wpłynęłoby na ich ceny, nie obniżając przychodów Orlenu

25 listopada 2021, 13:45 Energetyka
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl

– Obniżenie wysokości rożnego rodzaju danin obowiązkowych nakładanych na paliwa, niekoniecznie sensu stricto akcyzy, wpłynęłoby na ceny paliw na stacjach, nie ograniczając jednocześnie dochodów PKN Orlen, które są ważne zarówno dla akcjonariuszy, ale też w kontekście inwestycji rozwojowych – mówi Daniel Obajtek

Ceny paliw zaczynają się stabilizować

Prezes PKN Orlen wspomniał, iż nie należy porównywać cen paliw rok do roku, gdyż w 2021 roku kształtowały się one również na poziomie około 6 zł, tak jak kształtują się teraz.

– Od 2012 roku wzrosły płace, zwiększył się udział biokomponentów w paliwach, cena baryłki ropy jest wyższa, zmienił się też kurs dolara. Dlatego nie porównujmy cen paliw w ujęciu rok do roku, zwłaszcza jeśli mamy za sobą rok pandemiczny – powiedział Obajtek.

– Dziś mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie, co wynika z siły naszych rafinerii, z ich ponad 90-procentowego obciążenia produkcyjnego, dywersyfikacji dostaw do Polski oraz z optymalizacji logistyki – dodał prezes polskiego koncernu.

W swej wypowiedzi prezes również wspomniał, że w przewiduje że ceny paliw będą się stabilizować.

– Przewiduję, że ceny paliw będą się stabilizować. Już widzimy, że rynek spot przestał piąć się w górę, a cena baryłki się obniża. Martwic może jedynie rosnący kurs dolara – mówił prezes Orlenu.

Puls Biznesu/Aleksander Tretyn