Obajtek: Fuzja Orlenu i Lotosu będzie korzystna dla całej gospodarki

4 września 2018, 16:00 Energetyka
daniel obajtek
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Fot. PKN Orlen

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek bierze udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Wypowiedział się tam o planach koncernu ws. detalicznych cen benzyny oraz o fuzji z Lotosem.

Orlen chce podnieść wolumeny sprzedaży

PKN Orlen będzie starał się utrzymywać ceny detaliczne benzyny mimo zmiennych warunków makro – poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Chce on bardziej skupić się na zwiększaniu wolumenu sprzedaży.

„Nie jesteśmy monopolistami, nie możemy sami podnosić cen. Chcemy zarabiać nieco inaczej, przez zwiększanie wolumenu, a nie poprzez zarabianie na jednostce” – powiedział Obajtek dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

„Bardziej idziemy w kierunku ilości, by nie za bardzo obciążać naszych konsumentów” – dodał.
Obajtek wskazuje jednak, że otoczenie makro jest bardzo zmienne, ceny ropy naftowej idą w górę, a duże znaczenie ma też kurs dolara.

„Na pewno będziemy się starali utrzymywać ceny, a w momencie poprawy sytuacji operacyjnej i przy zmniejszeniu kosztów logistyki będziemy te ceny zmniejszać” – powiedział prezes Orlenu.

Fuzja z Lotosem będzie korzystna

Orlen jest zmobilizowany do fuzji z Grupą Lotos. Musimy to przeprowadzić – powiedział podczas odbywającego się w Krynicy XXVIII Forum Ekonomicznego prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jego zdaniem przejęcie Lotosu nie jest nowym pomysłem. – Od 20 lat próbowano to zrobić, ale brakowało determinacji, a lokalne, partykularne interesy powodowały, że porzucono ten pomysł. To było ze szkodą dla Orlenu i Lotosu, ale także dla gospodarki – przekonywał prezes Orlen.

Według szefa płockiego koncernu, Europa dawno ma proces konsolidacji za sobą. – Firmy coraz mniej zajmują się wewnętrznym rynkiem, a w większym stopniu ekspansją. To jest dla nas potrzebne – powiedział.

– Cały zarząd Orlenu chce tej fuzji. To jest potrzebne dla nas i dla gospodarki. To ma sens ekonomiczny – mówił prezes Obajtek. – Widzimy szanse w synergii – dodał.

Polska Agencja Prasowa/BiznesAlert.pl