Ministerstwo klimatu proponuje utrzymanie obowiązku OZE na dotychczasowym poziomie

20 lipca 2020, 08:15 Alert

Ministerstwo klimatu poprzez Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia o wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w 2021 roku. Tzw. obowiązek OZE ma zostać utrzymany na tym samym poziomie.

Farma Wiatrowa Starza/Rybice PGE. Fot.; Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Farma Wiatrowa Starza/Rybice PGE. Fot.; Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Ograniczenie nadpodaży i stabilizacja

W rozporządzeniu zostało zaproponowane przyjęcie takiej samej wielkości obowiązku OZE jak w 2020 roku, a więc 19,5 procent na rzecz zielonych certyfikatów i 0,5 procent błękitnych certyfikatów.

Ministerstwo klimatu tłumaczy, że odniesienie przedmiotowego udziału w 2019 roku do poziomu obecnego przełożyło się na ograniczenie nadpodaży oraz stabilizację na rynku świadectw pochodzenia energii odnawialnej. – Tym samym, utrzymanie obowiązującej wysokości obowiązku pozwoli na dalszą stabilizację sytuacji uczestników systemu świadectw pochodzenia – czytamy w uzasadnieniu.

Jednocześnie resort zaznacza, że w związku z tym, iż w 2020 roku część podmiotów zakończy partycypację w systemie świadectw pochodzenia (koniec piętnastoletniego okresu wsparcia), a także z uwagi na migrację istniejących instalacji do innych systemów wsparcia, w analogicznym rozporządzeniu odnoszącym się do 2022 roku resort nie wyklucza wprowadzenia stosownej korekty uwzględniającej zachodzące zmiany.

Ministerstwo klimatu/Bartłomiej Sawicki

 

Chmiel: Czy moc dalej będzie z nami?