Spór o atom zmusza liderkę Nowego Zielonego Ładu do zmiany zdania

22 maja 2020, 14:00 Alert
Alexandra Ocasio Cortez. Źródło: Wikipedia
Alexandra Ocasio Cortez. Źródło: Wikipedia

Demokraci zaprezentowali na początku roku program Nowego Zielonego Ładu, ale propozycja pominęła energetykę jądrową, wywołując spory wewnętrzne w partii i ostateczną rewizję założeń przez liderkę programu Alexandrię Ocasio-Cortez.

W arkuszu informacyjnym rozpowszechnianym przez biuro demokratycznej senator z Nowego Jorku Alexandrii Ocasio-Cortez na początku roku, znalazło się stwierdzenie, że w kraju cała przyszłość należy do energetyki odnawialnej i nie ma w nim miejsca na elektrownie jądrowe. Dokument wywołał spory wewnętrzne w Partii Demokratycznej.

Giselle Barry, rzeczniczka senatora Eda Markeya, demokraty z Massachusetts, który jest głównym zwolennikiem Zielonego Nowego Ładu w Senacie, odrzuciła ten arkusz informacyjny i powiedziała, że biuro Markeya nie zostało skonsultowane przed jego wysłaniem. – Nie opracowaliśmy tego arkusza informacyjnego – mówiła rzeczniczka w lutym 2020 roku.

Być może taki rozwój wypadków skłonił autorkę propozycji do rewizji założeń. – Green New Deal pozostawia otwarte drzwi dla energii jądrowej – zadekarlowała Ocasio-Cortez w majowej debacie z inną kandydatką demokratyczną na kongresmena ze stanu Nowy Jork Michelle Caruso-Cabrera w wyborach zapowiedzianych na 23 czerwca tego roku.

Bloomberg/Twitter/Wojciech Jakóbik

Rapacka: Twarz Nowego Zielonego Ładu walczy z Don Kichotem