Oettinger: Przełomowe porozumienie gazowe z Ukrainą

31 października 2014, 13:23 Energetyka

Wczorajsze rozmowy, którym przewodził wiceszef Komisji Europejskiej Günther H. Oettinger, przyniosły wreszcie przełom: po siedmiu rundach negocjacji Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie wartego 4,6 mld dolarów pakietu zimowego, który zagwarantuje dostawy gazu dla Ukrainy, a co za tym idzie, także dla Unii Europejskiej.

Od lewej: Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak, b. przewodniczący Komisji Europejskej Jose Manuel Barroso, b. komisarz ds. energii UE Gunther Oettinger, minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan

Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso, który był obecny przy podpisaniu pakietu zimowego, powiedział przy tej okazji: „Bardzo się cieszę, że mogę ogłosić ten wielki sukces na zakończenie mojej kadencji na stanowisku szefa Komisji. Przy naszym niemałym wsparciu, Ukrainie i Rosji udało się dziś porozumieć w sprawie nierozwiązanych kwestii dotyczących długu gazowego i znaleźć tymczasowe rozwiązanie, które pozwoli na kontynuowanie dostaw przez zimę. Jestem zadowolony, że zwyciężyły polityczna odpowiedzialność, logika współpracy i zwykły ekonomiczny rozsądek.”

Wiceprzewodniczący Komisji Günther H. Oettinger, dodał: „To przełomowe porozumienie nie tylko sprawi, że Ukrainie nie zabraknie opału w środku zimy. To także ważny wkład w deeskalację konfliktu między Moskwą i Kijowem.”

Pakiet zimowy składa się z dwóch dokumentów:

  • wiążącego protokołu podpisanego przez Komisję Europejską (wiceprzewodniczącego KE Oettingera), Federację Rosyjską (ministra energetyki Aleksandra Nowaka) i Ukrainę (ministra energetyki Jurija Prodana);
  • aneksu do obecnego kontraktu na dostawy gazu, podpisanego przez rosyjski Gazprom (prezesa Aleksieja Millera) i ukraiński Naftohaz (prezesa Andrija Koboljewa);

Pakiet obejmuje okres od dnia dzisiejszego do końca marca 2015 r., a jego główne postanowienia dotyczą:

  • zadłużenia: Ukraina spłaci dług, wyliczony na podstawie wstępnej ceny wynoszącej 268,5 USD za 1000m3, w dwóch transzach: 1,45 mld dolarów od razu, a 1,65 mld dolarów – do końca roku 2014. Oznacza to łącznie spłatę zadłużenia w wysokości 3,1 mld dolarów. Ostateczna cena gazu przyjęta do rozliczeń, i co za tym idzie ostateczna wysokość zadłużenia, zostaną ustalone w ramach toczącego się postępowania między Gazpromem a Naftohazem w Instytucie Arbitrażowym Sztokholmskiej Izby Handlowej w Sztokholmie.
  • nowych dostaw: Rosja będzie dostarczać gaz na podstawie miesięcznych zaliczek uiszczanych z góry przez Ukrainę. Cena nie będzie przekraczać 385 US$ za1000m3 i będzie wyliczana zgodnie z wzorem zawartym w obecnym kontrakcie, z uwzględnieniem obniżki cła wywozowego stosowanego przez Federację Rosyjską. Ukraina może zamawiać tyle gazu, ile potrzebuje, i jest zwolniona ze stosowania zasady take-or-pay zapisanej w obecnym kontrakcie. Ukraina przewiduje zakup 4 mld metrów sześciennych gazu do końca 2014 r. za cenę 1,5 mld dolarów.

W ostatnich tygodniach Komisja Europejska współpracowała intensywnie z międzynarodowymi instytucjami finansowymi i władzami w Kijowie, aby ułatwić Ukrainie dokonanie z góry zapłaty za dostawy gazu w ciągu nadchodzącej zimy. Unijna pomoc w bezprecedensowej wysokości zostanie wypłacona na czas, zaś Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zapewnił Ukrainę, że będzie miała do dyspozycji środki finansowe potrzebne do opłacenia dostaw. Rozmowy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy, w tym pomocy związanej z kwestiami gazowymi, będą kontynuowane, ale wszystkie trzy strony są przekonane, że Ukraina będzie miała niezbędne środki finansowe.