Ustawa offshore ma trafić do Sejmu w tym tygodniu

27 października 2020, 11:00 Alert
morskie farmy wiatrowe offshore oze
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikicommons

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zaznaczył podczas konferencji Trendy Energetyczne, że ustawa o morskiej energetyce wiatrowej trafi do Sejmu w tym tygodniu, po wcześniejszym przyjęciu przez Radę Ministrów.

Otoczenie regulacyjne offshore

Morskie farmy wiatrowe do 2040 roku mogą osiągnąć poziom mocy rzędu 11 GW. Według szacunków, ten potencjał w polskiej ekonomicznej strefie Bałtyku przekracza 20 GW. – Obecnie skupiamy się, aby tworzyć otoczenie regulacyjnie. W tym tygodniu, po przyjęciu przez Radę Ministrów, chcemy przekazać ustawę offshore do Sejmu – powiedział minister Zyska. Dokument ma być przyjęty przez Parlament w listopadzie, podpisany przez Prezydenta RP w grudniu, a ma zacząć funkcjonować na początku 2021 roku.

W najnowszej, trzeciej już wersji projektu ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej, w pierwszej fazie działania systemu, dla farm o łącznej mocy zainstalowanej 5,9 GW, pomoc przyznawana będzie w drodze decyzji administracyjnej przez prezesa URE. Możliwość wejścia do tego systemu kończy się 30 czerwca 2021 roku, co wynika z przepisów unijnych dotyczących pomocy publicznej. Taki mechanizm będzie wymagał jeszcze zgody Komisji Europejskiej. W kolejnych latach wsparcie będzie przyznawane już w formule konkurencyjnych aukcji.

Bartłomiej Sawicki

Morawiecka: Polska może zostać regionalnym liderem offshore