Związkowcy piszą do premiera Morawieckiego ws. wzrostu cen energii i ciepła

8 września 2021, 14:15 Alert
kopalnia górnictwo
fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Podczas briefingu prasowego Prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Spółek Energetyczno-Górniczych, Okołoenergetycznych i Ciepłowniczych przed kancelarią premiera przekazane zostało pisma z żądaniem w sprawie podjęcia natychmiastowych działań związanych z podwyżkami cen energii i ciepła. Omówione zostały także błędy związane z założeniami dotyczącymi kierunków transformacji oraz polityki paliwa przejściowego bez stabilności dostaw oraz gwarancji ceny.

– Brak udziału dużej części Ustawowo Reprezentatywnych Związków Zawodowych, reprezentujących pracowników z różnych spółek i reprezentujących różne części kraju, charakteryzujących się odmiennymi problemami społecznymi jak i także odmienną strukturą funkcjonowania samych Spółek Energetycznych poddaje pod wątpliwość wypracowane stanowisko w ramach prowadzonego dialogu. Przypominamy, że przedmiot negocjacji społecznych jest ważny nie tylko dla samych pracowników i ich najbliższego otoczenia, kluczowy jest także dla Bezpieczeństwa i Suwerenności Energetycznej Kraju, która jest podstawą do suwerenności gospodarczej – czytamy w piśmie.

– Nie możemy znaleźć merytorycznego uzasadnienia dla uwzględnienia racji wybiórczych grup związków zawodowych przy jednoczesnym pominięciu naszych racji. Idąc dalej wskazujemy, że jako związkowcy a także pracownicy działając od wielu lat w tym sektorze nabyliśmy doświadczenie nieocenione dla osób niezwiązanych z branżą energetyczną i powinniśmy mieć możliwość do jego ekspozycji w procesie transformacyjnym jak i tworzenia gwarancji pracowniczych – czytamy w piśmie.

nettg/Michał Perzyński