Olechnowicz: Petrochemia napędzi polską gospodarkę

16 grudnia 2013, 12:12 Energetyka
Paweł Olechnowicz

Według prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza rozwój polskiej petrochemii będzie korzystny dla naszej gospodarki. W tym kontekście wymienia najnowszą inwestycję Grup Lotos i Azoty we współpracy z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi.

– Teraz stoimy przed kolejną historyczną szansą, której nie wolno nam zmarnować. W unijny budżecie na lata 2014–2020 Polsce przypadło w udziale rekordowe 105 mld euro, które będziemy mogli wykorzystać m.in. na rozbudowę infrastruktury i rozwój innowacji. Mamy potencjał  i możliwość, by raz na zawsze zlikwidować dystans, jaki od wieków dzielił Polaków od zamożnych społeczeństw Europy Zachodniej – pisze na łamach Rzeczpospolitej.

– Wspólnie z Grupą Azoty i Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi chcemy dziś stworzyć ogniwo łączące krajowy przemysł rafineryjny i chemiczny. 3 grudnia zawarliśmy porozumienie dotyczące przygotowania studium wykonalności dla kompleksu petrochemicznego, którego instalacje miałyby powstać w Gdańsku i na południu Polski. To inwestycja, która będzie miała bezpośredni wpływ na dalszy wzrost gospodarczy naszego kraju – twierdzi autor komentarza.

– Na integracji bazy surowcowej Lotosu i Grupy Azoty zyska cała polska gospodarka, a obie spółki włączając do swojego portfolio nowe wysokomarżowe produkty petrochemiczne, zdywersyfikują strukturę produkcji i przychodów, co istotnie wzmocni ich przewagę konkurencyjną na polskim i międzynarodowym rynku. Dodatkowo surowiec dla kompleksu petrochemicznego może pochodzić m.in. z dostaw LNG realizowanych od przyszłego roku przez gazoport w Świnoujściu, a w przyszłości również z komercyjnego wydobycia gazu łupkowego w Polsce – ocenia Olechnowicz. – „…Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” to motto marszałka Piłsudskiego powtarzam często młodym menedżerom. Program 10+ był bez wątpienia ogromnym wyzwaniem dla mnie jako menedżera i całego Lotosu. Jednak nie wolno nam na nim poprzestać. Polska gospodarka nie może dłużej czekać.

Źródło: Rzeczpospolita