Spór o ONICO: czy dostawy gazu są zagrożone?

8 czerwca 2021, 07:15 Alert

Zarządca restrukturyzacyjny ONICO domaga się zwrotu akcji firmy ONICO Energia od jej obecnego właściciela. Jest nim mający siedzibę w Szwajcarii GECX Group. W 2019 roku kupił on od spółki ONICO S.A. należącą wtedy do niej ONICO Energia. Od tamtej pory ustanowiony przez niego zarząd firmy – jak sam przyznaje w swoim stanowisku – prowadzi działania mające wyprowadzić ją na prostą. Zarządca restrukturyzacyjny ONICO uzasadnia swoje żądania zbyt niską wyceną kupionych przez GECX Group akcji ONICO Energia. Kwestionuje to nowy właściciel ONICO Energia. Zarząd tej firmy obawia się zaś utraty kontroli nad nią. Dostarcza ona gaz ziemny klientom – także z tzw. infrastruktury krytycznej.  

Zdaniem zarządu ONICO Energia, zagrożenie utraty przez prawowitego właściciela kontroli nad tą firmą jest szkodliwe dla działalności firmy, a zwłaszcza dla jej klientów i skutkować może przerwaniem dostarczania źródeł energii dla podmiotów tak zwanej infrastruktury krytycznej. Wraz z właścicielem akcji (czyli GECX Group), stara się zrozumieć, jaki jest prawdziwy powód tej próby nieprzyjaznego przejęcia, jednak napotyka na opór w tej sprawie, próbując na razie bez specjalnego rezultatu skontaktować się ze wskazanym przez sąd zarządcą restrukturyzacyjnym ONICO S.A., aby dowiedzieć się od niego, jaki jest prawdziwy powód jego zadziwiających działań wobec ONICO Energia. 

– Żądanie zarządcy ONICO S.A. wobec GECX Group i pośrednio chęć zapewnienia sobie możliwości przejęcia zarządu nad ONICO Energia budzi u naszego właściciela (tj. GECX Group) głębokie zdumienie. Naszym zdaniem opiera się ono na sprzecznych z prawdą przesłankach – pisze w swoim stanowisku zarząd ONICO Energia i relacjonuje, że zaskakująca korespondencja w tej sprawie od zarządcy ONICO S.A. dotarła 28 kwietnia 2021 roku do GECX Szwajcarii w języku polskim (wyłącznie), mimo że jej autor wiedział, że zarząd firmy posługuje się tylko angielskim i francuskim, a uznawane są one za urzędowe w kontaktach z zagranicznymi inwestorami. – W rezultacie postępowania zarządcy restrukturyzacyjnego ONICO S.A. grożącego utratą kontroli nad funkcjonowaniem spółki ONICO Energia, akcjonariusze ONICO Energia, obawiając się stracenia zainwestowanych w tę firmę pieniędzy, musieli podjąć trudną decyzję o wstrzymaniu finansowania spółki, co doprowadziło do zaprzestania realizacji umów na dostawy gazu klientom ONICO Energia – przeczytać można w dokumencie zarządu ONICO Energia, który dodaje, że żądanie zarządcy restrukturyzacyjnego ONICO SA pozbawione jest przy tym zapowiedzi zwrotu zapłaconej przez GECX za obie spółki ONICO Energia kwoty ani zwrotu pożyczek udzielonych przez GECX jako wspólnika do Onico Energia. 

W stanowisku można przeczytać, że do zakupu akcji tej firmy przez GECX Group doszło jesienią 2019 roku. – Aby zapewnić uczciwy i rynkowy charakter tej transakcji, dwa niezależne, renomowane podmioty audytorskie dokonały wcześniej wyceny wartości spółki ONICO Energia. Pomiędzy zakończoną na wiosnę 2019 roku ostatnią wyceną, a dniem dokonania sprzedaży akcji (październik 2019 roku), sytuacja finansowa ONICO Energia uległa jednak znacznemu pogorszeniu m.in. przez trwające cały czas rozliczenia poprzedniego zarządu ONICO Energia z ówczesnymi wierzycielami i utratę kluczowych kontrahentów. Wszystkie te problemy pojawiły się przed ostatecznym dokonaniem zakupu akcji ONICO Energia przez GECX Group, ale już po opublikowaniu przez wskazanych przez obie spółki audytorów wyników wyceny ONICO Energia – wskazują autorzy stanowiska firmy. Mimo to nowy właściciel postanowił wyprowadzić ją na prostą. Zainwestował w kupioną firmę, rozpoczynając też spłatę zadłużenia, a wyznaczony przez niego zarząd – co podkreśla w dokumencie – poszerzył do około 500 bazę klientów. – Zakup akcji Onico Energia przez GECX Group pozwolił na uniknięcie bankructwa Onico Energia, i to był jedyny ratunek dla naszej firmy – czytamy w dokumencie, w którym położony jest nacisk na konieczność posiadania przez firmę znacznych środków finansowych (np. na depozyty), aby kontynuować działalność.

Zarząd ONICO Energia zwraca też uwagę na wątpliwości, jakie zarówno w zarządzie ONICO Energia, jak i  w samym GECX Group budzą wyniki zleconej przez zarządcę restrukturyzacyjnego Onico S.A wyceny, na którą powołuje się w swoich żądaniach. Przeprowadził ją wyznaczony przez niego audytor. – Posługiwał się on m.in. tzw. metodą dochodową, która na uwadze ma głównie przyszłe zyski możliwe do wygenerowania przy bardzo optymistycznych założeniach odnoszących się do sytuacji rynkowej, jak również, że znalazłby się nagle ktoś, kto zainwestowałby w spółkę znaczne środki i wyprowadził by ją, a znajduje się ona dziś w trudnej sytuacji, na prostą – tłumaczy w stanowisku zarząd Onico Energia, według którego wyniki wyceny zarządcy restrukturyzacyjnego ONICO są w związku z tym mocno zawyżone bez przedstawienia jakichkolwiek miarodajnych kalkulacji. 

Reprezentanci Onico Energia chcą rozmawiać z zarządcą restrukturyzacyjnym ONICO, który wysunął żądania zwrotu akcji wobec GECX Group. W stanowisku piszą też o ich negatywnym wpływie na ogólny klimat inwestycyjny Polski i że godzą one w jej wizerunek na świecie. Zapowiadają dalszą walkę o dobro swojej firmy. Wyrażają też ubolewanie wobec wszystkich, którzy pokrzywdzeni zostali na skutek działań wskazanego przez sąd restrukturyzacyjnego zarządcy Onico S.A – Jest nam w szczególności bardzo przykro z powodu wstrzymania realizacji zawartych umów handlowych, ale problem prawny będący wynikiem postępowania byłego właściciela podważył prowadzone przez nas działania dla rozwoju spółki i dostarczania do klientów gazu – głosi stanowisko zarządu ONICO Energia. Przyznaje on jednocześnie, że na budzące ogromne zdumienie zaprezentowane przez wyznaczonego przez sąd w procesie restrukturyzacji zarządcę Onico S.A. – żądania akcjonariusze Onico Energia (tj. GECX Group) zareagowali wstrzymaniem finansowania spółki do momentu ustalenia przez sąd, kto tak na prawdę jest właścicielem Onico Energia. Przypominają też, że żądanie zarządcy restrukturyzacyjnego ONICO S.A. pojawiło się, gdy bieżące funkcjonowanie firmy zaczęło przynosić już konkretne rezultaty, w dodatku półtora roku po sprzedaży Onico Energia przez ONICO S.A. nowemu inwestorowi czyli GECX Group.

GECX Group kupił od Onico firmę Onico Energia jesienią 2019 roku, płacąc za jej akcje 1 900 000 PLN. Zainwestował w nią też, o czym pisze w stanowisku zarząd ONICO Energia, blisko 1 500 000 euro, a jego partnerzy – dodatkowe prawie 500.000 – głównie w zwiększenie liczby klientów czy utrzymanie i rozwój infrastruktury potrzebnej do dostaw gazu.

Źródło: Onico Energia