OPAL: Rosyjskie media powtarzają dwa kłamstwa

20 grudnia 2016, 07:15 Alert
biznes przedsiębiorczość media prasa

Oleg Obuchow z propagandowego Radia Sputnik komentuje zgodę Komisji Europejskiej na zwiększenie wykorzystania niemieckiej odnogi Nord Stream przez rosyjski Gazprom. Powiela on dwa kłamstwa na temat stanowiska Polski.

– Polacy gryzą nas po kostkach, bo zdają sobie sprawę, że stracą na zwiększeniu wykorzystania OPAL. Łączy on Nord Stream z Niemcami i Czechami z pominięciem Polski. Z tego względu pojawiły się emocje i Polacy domagają się anulowania decyzji Komisji, składając skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – pisze Rosjanin.

Jego zdaniem nadzieje Polaków są płonne. Krytykuje on argumenty przedstawione przez polskie ministerstwo spraw zagranicznych, które twierdzi, że zwiększenie dostępu do OPAL wzmocni zależność Europy Środkowo-Wschodniej od dostaw z Rosji. – W rzeczywistości Polacy są po prostu przerażeni groźbą zmniejszenia tranzytu przez ich terytorium z wykorzystaniem Gazociągu Jamalskiego – przekonuje Obuchow.

Ta informacja powtarza się w rosyjskich mediach pomimo oficjalnego stanowiska polskiego ministra energii i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, że Polakom nie zależy na zyskach z tranzytu.

Rosyjski publicysta przeciwstawia stanowisko Polski poglądom Niemców, którzy jego zdaniem zdołali oprzeć się polskim zabiegom mającym na celu utrzymanie znaczenia tranzytowego. – Jeśli przed Nowym Rokiem Warszawa nie pozna zapisów decyzji i ich nie zakwestionuje, wejdzie ona w życie. To kwestia kilku dni – twierdzi publicysta. Jego zdaniem Polska chciała przekonać Niemców kartą zwiększenia dostaw przez rewers niemiecki w razie porzucenia kontraktu długoterminowego z Gazpromem, co według Sputnika się nie udało.

Obuchow nie wspomina natomiast o innym projekcie, który w rzeczywistości ma służyć do zastąpienia przynajmniej części importu z Rosji. Chodzi o Korytarz Norweski, który może osiągnąć przepustowość do 10 mld m3 rocznie, czyli tyle, ile Polska importuje od Gazpromu, co roku.

Sputnik

OPAL: Rosja odmawia Polsce prawa do skargi na decyzję Komisji